Obchody 35-lecia SP16
3 maja - tak ważnego dla całego kraju dnia - nasza szkoła rozpoczęła uroczyste obchody 35-lecia swojego istnienia. Data nie była przypadkowa, gdyż jako jedna z dwóch szkół podstawowych na terenie naszego województwa nosimy to zaszczytne imię - Konstytucji 3 Maja. W ten słoneczny ranek przed budynkiem szkoły spotkali się: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice, aby w odświętnym pochodzie przemaszerować pod kościół św. Wojciecha i Katarzyny. Tam podczas uroczystej Mszy Świętej miało nastąpić poświęcenie nowego sztandaru naszej szkoły, który został ufundoweany dzięki staraniom grona pedagogicznego, rodziców, oraz przy wsparciu Radnego Sejmiku Wojewódzkiego p. M. Migasa.
Wszyscy bardzo przejęci tym wydarzeniem uczestniczyliśmy w jej przebiegu. Chcąc nadać właściwej rangi temu spotkaniu uczniowie naszej szkoły przygotowani przez s. A. Pilch czytali część liturgii słowa, czyli: czytania, psalm responsoryjny i modlitwę wiernych, a Pani Dyrektor Szkoły - Beata Wiktor w swoim wystąpieniu wyjaśniła symbolikę sztandaru mówiąc: "Sztandar Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie przedstawia orła z inicjałami ostatniego króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król dążył do wzmocnienia państwa, dostrzegał potrzeby reform, widział rolę edukacji i wychowania. Chociaż sytuacja Rzeczpospolitej jest dzisiaj diametralnie inna, to szeroko rozumiane zadania szkoły pozostały identyczne: kształcenie młodych pokoleń Polaków w duchu dążenia do wiedzy, umiłowania Ojczyzny i szacunku do drugiego człowieka."
Potem poprosiła księdza proboszcza E. Cebulskiego o jego poświęcenie. Po tym doniosłym akcie w ramach podziękowań nauczyciele, uczniowie i rodzice przeszli w procesji z darami ofiarnymi niosąc:
- świecę jako symbol światła, które pozwala nam zdobywać wiedzę,
- zeszyty wyrażające nasz trud i pragnienie czynienia dobra,
- kwiaty wyrażające nasza wdzięczność za opiekę nad nami i szkołą,
- chleb i komunikanty jako symbol naszych trudów i sukcesów, którymi chcemy dzielić się z innymi,
- winogrona i wino jako symbol naszej łączności z Bogiem.Na zakończenie uroczystości ksiądz proboszcz złożył życzenia dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia, a szczególnie dla nas z okazji pięknego jubileuszu.
Następnie odbył się kolejny etap uroczystości związanych z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja, czyli przemarsz ulicami naszego miasta przy dźwiękach górniczej orkiestry pod pomnik Bojowników ruchu oporu. W tym pochodzie uczestniczyli także nasi przedstawiciele: Dyrekcja oraz wzorowi uczniowie i rodzice z 3-jek klasowych. Na ich przedzie zaraz po Sztandarze Miasta Jaworzna - dumnie niesiono nasz nowo poświęcony sztandar szkoły. Pochód zatrzymał się pod pomnikiem, gdzie delegacje idące w jego szeregach złożyły kwiaty. Potem przemówił pan Prezydent miasta P. Silbert wyjaśniając dużą rangę wydarzeń sprzed 216 lat.
Następnie wszyscy wrócili do hali MCKiS, gdzie miała odbyć się uroczysta Akademia Miejska przygotowana przez nauczycieli naszej placówki z okazji konstytucyjnego święta. W jej prezentacji uczestniczyli honorowi goście: prezydent miasta P. Silbert, v-ce prezydent M. Rechul, senator RP Cz. Żelichowski, radni sejmiku wojewódzkiego: M. Migas, B. Śmigielski, przew. Rady Miejskiej J. Ciołczyk, radni miasta oraz przedstawiciele organizacji związkowych, kombatanckich i stowarzyszeń. Obecni byli także dyrektorzy szkół i zakładów pracy, byli i aktualni pracownicy naszej szkoły oraz młodzież i rodzice. Akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, oraz wystąpieniem p. Dyrektor, która wyjaśniła - skąd się wzięło imię naszej szkoły. Kolejnym punktem programu była część artystyczna podczas której najpierw poloneza, a następnie krakowiaka zatańczył zespół "Lajkonik" prowadzony przez p. M. Goławską. Słowo wiążące dotyczące historii i znaczenia Święta na przestrzeni wieków czytali nauczyciele - konferansjerzy: J. Sulżyk i B. Rodzik. Odzwierciedleniem przekazanych przez nich wydarzeń były zaprezentowane przez uczniów klas III-VI wiersze I. Krasickiego, A. Mickiewicza i W. Szymborskiej o treści patriotycznej przygotowane przez p. E. Rybę oraz p. B. Olesik. Były one przeplatane pięknie skomponowaną wiązanką pieśni patriotycznych i ojczyźnianych, które wykonał chór szkolny dyrygowany przez p. B. Banasik. Wielu wzruszeń dostarczył wszystkim występ małej, pełnej wdzięku solistki z klasy 2d W. Liszki, która ze stowarzyszeniem chóru wykonała utwór "Moja Ojczyzna". Na zakończenie Pani Dyrektor B. Wiktor podziękowała za udział wszystkim zebranym i poprosiła o wpisy do księgi pamiątkowej. Z rąk prezwodniczącego Rady Miejskiej J. Ciołczyka otrzymała z okazji naszej rocznicy tablicę pamiątkową, z życzeniami dalszych sukcesów na drodze rozwoju naszej szkoły. Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania brawom i podziękowaniom nie było końca, a ten pełen wzruszeń dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i mieszkańców naszego miasta.
Rzecznik Prasowy Szkoły G.Sionkowska
22
Rajd Szkolny z okazji 35-lecia SP16
Uśmiechnięci uczniowie, nauczyciele, rodzice i członkowie dyrekcji szkoły 11 maja 2007 wyruszyli na całodniowy rajd zorganizowany przez M. Jarosz i A. Liszkę.
Jego celem było dotarcie do malowniczo położonych ruin średniowiecznego zamku obronnego Ogrodzieniec, leżącego na Szlaku Orlich Gniazd, na terenie Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.Każdy uczestnik otrzymał pięknie wykonany okazjonalny znaczek oraz czapeczkę z inicjałami szkoły. Wszyscy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe, a na miejscu wyruszyli trzema szlakami, które dostosowano do ich możliwości wysiłkowych.
Klasy starsze pokonywały trasę szlakiem czerwonym i niebieskim. Na miejscu na wszystkich czekał gorący bigos. Po ciepłym posiłku grupy wraz z przewodnikami udały się na zwiedzanie zamku. Dzieci mogły zobaczyć tam salę tortur oraz zachowany dziedziniec, na którym zakupiły drobne pamiątki związane z tym ciekawym miejscem.
Dużym urozmaiceniem było obserwowanie walk rycerskich oraz tańców dworskich przed ruinami. Dla uatrakcyjnienia czasu uczniom zorganizowano także różnorodne, dostosowane do wieku konkursy i zabawy.Podczas pobytu na Podzamczu dyrektor szkoły B. Wiktor spotkała burmistrza miasta Ogrodzieniec - Andrzeja Mikulskiego, który bardzo ucieszyła się z tego spotkania, gdyż jak sam mówił, zna Jaworzno, a z prezydentem naszego miasta, p. P. Silbertem, łączą go wspólne przedsięwzięcia. Dyrektor podarował materiały promocyjne swojego miasta, a w zamian otrzymał naszą jubileuszową plakietkę rajdu.
Czas minął szybko i nikomu nie chciało się wracać do domu. Wyjeżdżaliśmy z nadzieją, że jeszcze tutaj kiedyś wrócimy, np. na "Wieczór z Duchami".
Rzecznik Prasowy Szkoły G. Sionkowska
46
Wielki Koncert Jubileuszowy z okazji 35-lecia SP16
18 maja 2007 w sali teatralnej MCKiS miało miejsce niecodzienne wydarzenie - z okazji 35 urodzin odbył się Wielki Koncert Jubileuszowy Szkoły Podstawowej Nr 16 w Jaworznie. Organizację i opracowanie scenariusza powierzono paniom Barbarze Banasik i Alinie Brożbar - Golińskiej. Współpraca z młodzieżą uczącą się w różnych miastach nie należała do łatwych, ale udało się, a to przecież najważniejsze.
W dniu koncertu życzliwe zawsze szkole MCKiS już od południa udostępniło uczestnikom swoje podwoje. Z godziny na godzinę atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca, ponieważ wszyscy byli mocno podekscytowani tym, co wkrótce miało nastąpić. Przed godziną 17.00 na widowni zasiedli zaproszeni goście, wśród których obecni byli przedstawiciele władz miejskich i oświatowych, dyrektorzy jaworznickich szkół, emerytowani i aktualni nauczyciele SP 16 oraz zaproszeni rodzice. Uroczystość przebiegała pod hasłem "Wspomnień Czar", a zdominowali ją absolwenci, obok których wystąpili również przedstawiciele Grona Pedagogicznego i uczniowie. Koncert poprowadziła Barbara Banasik związana ze szkołą od 1971r, a więc od jej zarania - najpierw jako uczennica, a następnie jako nauczyciel. Jubileuszowy program był bogaty i różnorodny. Wypełnił go śpiew, taniec i muzyka instrumentalna na najwyższym poziomie, toteż goście reagowali żywiołowo, nagradzając występujących potężnymi oklaskami. A ze sceny piękni, zdolni i niezwykle eleganccy młodzi ludzie bawili publiczność ujmując ją profesjonalnym wykonawstwem, taktem i wdziękiem osobistym. Sami też przy tym doskonale się bawili. W koncercie udział wzięli:
absolwenci:
- Anna Kadulska - aktorka Teatru im. S. Wyspiańskiego w Katowicach
- Roksana Jarzynka
- Małgorzata Myszka
- Katarzyna Stachowska
- Ewelina Kucharska
- Małgorzata Helbin
- Joanna Kubiczek
- Beata Banasik
- Paweł Larysz
- Tomasz Konopka
- Bartosz Goliński
- Marcin Szremski
- Bartosz Banasik
nauczyciele:
- dyrektor Beata Wiktor,
- Barbara Banasik
- Bartosz Rodzik
uczniowie:
- Weronika Liszka
- grupa taneczna VOC-ART. z klasy IVA.
Występującym towarzyszyli współpracujący z nimi na co dzień artyści; Jane-Claude Hauptmann - dyrygent, Aleksander Brzeziński (fortepian), Łukasz Nędza (saksofon), Piotr Feledyk (saksofon), Arkadiusz Baran (saksofon), tancerka Katarzyna Gruszczyńska, oraz muzycy; Ewelina Zięba, Maciej Wrona, Jerzy Szyja, Remigiusz Szewczyk i Kuba Dębski.
B. Banasik22