Dzień Babci i Dziadka
Dziadek i Babcia to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego tradycją naszej szkoły jest przygotowanie uroczystości specjalnie dla nich.
Obchody Dnia Babci i Dziadka odbyły się 21-22 stycznia 2025 r. Licznie przybywający do naszej szkoły Goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach. Na twarzach dzieci było widać ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Beata Wiktor, która serdecznie przywitała przybyłych Gości i zaprosiła na występy uczniów klasy 1-3.
Wszyscy Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje Wnuczęta, które włożyli wiele wysiłku i trudu w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za ich miłość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za to , że zawsze mają czas dla swoich Wnuków. Wzruszenie dostojnych Gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych Wnuków, którzy obdarowali swoich Dziadków własnoręcznie wykonanymi prezentami, cukierkami i życzeniami.
To były wyjątkowe dni, pełne radości oraz dumy. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam , jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z Wnukami.
s. Danuta Zielińska
26
Koncert kolęd i pastorałek
- 13
Warsztaty profilaktyczne dla dziewcząt "BIUSTOpozytywizm"
16 grudnia uczennice klas 7 wzięły udział w warsztatach profilatycznych dla dziewcząt: „BIUSTOpozytywizm”, czyli budowania wśród nastolatek i kobiet zdrowych nawyków dbania o piersi poprzez podnoszenie świadomości w zakresie profilaktyki raka piersi i brafittingu oraz wspieranie w nich poczucia pewności siebie.
Warsztaty prowadzone były przez Fundację "Wsparcie na starcie".
Anna Patucha
Pierwsza pomoc w 4a
16 grudnia uczniowie klasy 4a przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Lekcja prowadzona była przez panią pielęgniarkę szkolną Jadwigę Klimczyk - Mertę - wykwalifikowanego ratownika medycznego. Podczas zajęć można było poznać zasady działania AED oraz wykonać resuscytacje krążeniowo oddechową na fantomie.
Aneta Banasik
Świąteczne zajęcia otwarte w klasach 1a i 1b
Święta Bożego Narodzenia to radosny czas dla nas wszystkich. Święta magiczne, rodzinne, pełne tradycji, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie.
Z tej okazji Pierwszoklasiści zaprosili swoich bliskich do wspólnego udziału w świątecznych zajęciach otwartych, podczas których stworzyli piękne ozdoby na choinkę. Podczas zajęć uczniowie wraz z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem wykonywali dekoracje z kolorowego filcu. Była to wyjątkowa okazja, aby spędzić trochę czasu razem. Chwile tworzenia własnoręcznych ozdób są bezcenne i na pewno zostaną w naszej pamięci na długo. Miłym zwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek i wspólne śpiewanie kolęd.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę.Wychowawcy klas pierwszych
Patrycja Mastela i Agnieszka Walicka
6
Polak ma essę! 2
W ramach ogólnopolskiego programu "Polak ma essę 2" uczniowie klasy 4 wykonali kolejne - już trzecie zadanie - tzw. skrawki poetyckie. Stworzyli z rozsypanych wersów swoje własne poematy, dokonali ich analizy i określili tematykę nowopowstałych wierszy.
Agnieszka Kaźmierczyk
W Okręgowej Stacji Ratownictwa
13 piątek nie koniecznie pechowy dla klasy 7b, która wybrała się na wycieczkę do Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. Prowadzeni przez Kierownika Stacji uczniowie mogli zobaczyć jak ratownicy przygotowują się do akcji i jak dbają o sprzęt ratowniczy. 7b była świadkiem symulacji alarmu, a nawet mieli okazję przejechać się autokarem na sygnale. Cała impreza została zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Anna Patucha
2
Pierwsza pomoc w 7b
Mikołajkowe szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez ratownika górniczego - rodzica jednej z uczennic klasy 7b.
Anna Patucha
Mikołajki
Do naszej szkoły jak co roku 6 grudnia przybył św. Mikołaj. Wraz z aniołkami odwiedził wszytkie klasy oraz pracowników szkoły, częstując słodkościami, za które serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców. Było mnóstwo radości, uśmiechu, śpiewu kolęd i pastorałek oraz pamiątkowych zdjęć.
Barbara Łabaj
1
Mikołajki w kinie
6 grudnia klasy czwarte z okazji mikołajek udały się do kina na seans pt. "Paddington w Peru". Przygody sympatycznego misia pozwoliły na odrobinę rozluźnienia od codziennych, szkolnych obowiązków. Zimowa sceneria za oknem oraz świąteczny wystrój galerii dodatkowo umiliły nam czas i wprowadziły w świąteczny klimat.
Wychowawcy klas czwartych A. Bagińska, A. Banasik, A. Biedroń
Klasy 1-3 z wizytą u Św. Mikołaja
5 grudnia 2024 uczniowie klas 1-3 udali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, gdzie mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" oraz spotkać się ze Świętym Mikołajem.
Spotkanie w teatrze minęło w bardzo miłej atmosferze i wszystkim dzieciom przyniosło wiele radości. Na pamiątkę każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.Bernadeta Dubiel
W Kole Łowieckim "Kozioł" w Jaworznie
Uczniowie klas czwartych - klasa 4b sportowa we wtorek 26 listopada oraz klasy 4a i 4c w czwartek 28 listopada odwiedziły Koło Łowieckie "Kozioł" na Jeziorkach. Była to żywa lekcja przyrody. Dowiedzieliśmy się jak i czym dokarmiać zwierzęta w zimie, jak zachowywać się w lesie, ciekawostki na temat gatunków żyjących niepodal nas.
Nie lada atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska sowy i sokoła oraz możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia. Ciepła herbatka i pieczone kiełbaski dodatkowo umiiły nam czas.
Wychowawcy klas czwartych - Agata Biedroń, Angieszka Bagińska, Aneta Banasik
8
Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości 2024
W dniach 18 - 22 listopada 2024 roku celebrowaliśmy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Te dni to wyjątkowa okazja, abyśmy promowali tak ważne wartości jakimi są: szacunek, empatia, dobro, akceptacja i wrażliwość na drugiego człowieka. Przez kilka dni uczniowie szkoły podczas różnych zajęć edukacyjnych mieli okazję rozmawiać o tolerancji i życzliwości.
Pierwszoklasiści wykonali serduszka życzliwości, które następnie podczas przerw wręczali uczniom klas starszych oraz nauczycielom. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, plakaty, kartki okolicznościowe, drzewa życzliwości i tolerancji, oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali quizy. Tworzone były klasowe łańcuchy życzliwości, skrzynki wsparcia i pocieszenia. Zorganizowana została zbiórka "Strażacka paczka" dla osób potrzebujących. Uczniowie klas 1-3 byli uczestnikami "Lekcji w kinie", a jej tematem były emocje, a także uczniowie klasy 6 wybrali się do kina na film pt. "Cudowny chłopak" połączony z prelekcją na temat empatii i akceptacji. Odbyły się zajęcia i warsztaty prowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego: "Od empatii do tolerancji", "Życzliwe relacje z innymi ludźmi", "Co wiemy o tolerancji?". Również podczas zajęć w świetlicy szkolnej i zajęć dodatkowych uczniowie rozmawiali o tolerancji i życzliwości. Tworzyli gazetki ścienne na których znajdowały się między innymi: cytaty i aforyzmy związane z życzliwością, dekalog oraz kodeks tolerancji i życzliwości.
Symbolem Światowego Dnia Życzliwości jest kolor żółty, który oznacza dobroć, życzliwość, radość i uśmiech. Przychylne nastawienie do świata, miłe słowo czy uprzejmy gest potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje. Inicjatorką obchodów Szkolnego Tygodnia Tolerancji i Życzliwości był pedagog szkolny Pani Marta Jelonek.
Marta Jelonek
9
W Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego
W piątek 22 listopada 2024 r. uczniowie klasy 8b odwiedzili Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Jaworznie. Na początku wizyty uczniowie wysłuchali prelekcji oraz zobaczyli film na temat pracy ratowników górniczych. Następnie mieli okazję zobaczyć podziemia budynku, gdzie znajdują się pomieszczenia i sprzęt do ćwiczeń w trudnych warunkach. Na koniec wizyty mieli okazję od środka zobaczyć autobus, którym ratownicy jadą na akcję w razie wypadku w kopalni.
Regina Skrzyńska
Akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości
”O Polsko, święte Twe Imię”
W piątek, ósmego listopada, podczas uroczystej akademii, uczciliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali dla nas uczniowie klasy 7a, 3a i chór szkolny, a wszystko zrealizowane zostało pod kierunkiem Pani Zdzisławy Śliwińskiej.
Jak zawsze, wszystko rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewaliśmy hymn Polski. Następnie wysłuchaliśmy najważniejszych informacji związanych z sytuacją naszych przodków w listopadzie 1918 roku, kiedy to kończyła się Wielka Wojna a jeszcze nikt nie przypuszczał, że była to pierwsza wojna światowa. Całość okraszana była słynnymi naszymi pieśniami patriotycznymi. Usłyszeliśmy "Legiony”, PPiechotę”, "Hej, ułani”, "Pierwsza kadrowa”. Wszystkim bardzo spodobał się marsz z różami w wykonaniu uczniów klasy 7a w rytm "Legionów”. Oprócz tego, że była to uroczysta akademia, to wzięliśmy udział w ciekawej lekcji historii.
Robert Szafran
9
W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie
W październiku i listopadzie 2024 roku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w klasowych wyjściach do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, znajdującej się w Jaworznie przy ulicy Krakowskiej 7. Celem głównym spotkań realizowanych w ramach doradztwa zawodowego było bliższe poznanie pracy strażaków. Na miejscu czwartoklasiści zostali powitani przez panów strażaków, którzy pokazali pomieszczenia w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub innych wypadkach. W czasie wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć: wnętrze strażnicy, różnego rodzaju samochody pożarnicze, pokaz zjazdu po rurze, a także usłyszeć ćwiczebny alarm pożarowy. Następnie zaprezentowano uczniom wyposażenie wybranego wozu strażackiego, a także inny sprzęt pożarniczy. Przypomniane zostały zasady udzielania pierwszej pomocy oraz omówiono sytuacje w jakich należy wezwać straż pożarną.
Marta Jelonek
8
Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie
22 października 2024 r. uczniowie klas 2a i 2b udali się do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Podczas pobytu uczestniczyliśmy w projekcji filmu "Chleb", podczas którego poznaliśmy krótką historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba kiedyś oraz dziś.
Uczestniczyliśmy w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego. Mogliśmy zobaczyć oraz dotknąć przedmiotów codziennego użytku przebywając w dawnym sklepie, cukierni oraz starodawnej kuchni. Zasiadając w zabytkowych ławkach przenieśliśmy się na lekcję do dawnej szkoły. Przewodnik po muzeum opowiedział nam o historii nauczania oraz zwyczajach panujących przed laty w szkołach. Bardzo podobała nam się zabawa w szkole, pisanie rysikami na kamiennych tabliczkach, dzwonek szkolny, dawne książki, stroje, przybory oraz zabawki dla dzieci.
Na koniec pobytu w muzeum spożyliśmy swoje, własnoręcznie uplecione bułeczki. Pobyt w muzeum był bardzo udany, czas upłynął nam na ciekawej zabawie połączonej z nauką.
Bernadeta Dubiel
1
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz oświaty i wychowania. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły.
Właśnie z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Przygotowali ją uczniowie klasy 8a i 3a pod opieką pań Barbary Mruk i Beaty Kuśnierczyk - Łaźni. Pięknymi wierszami oraz piosenkami wyrazili wdzięczność, podziękowanie, życząc nauczycielom jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy. W zabawny sposób ukazali obraz współczesnej szkoły i przedstawili różne sylwetki nauczycieli. Uczniowie podarowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły ekologiczne upominki.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Beata Wiktor, która skierowała wiele słów uznania za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Szczególne gratulacje złożyła pani Beacie Kuśnierczyk - Łaźni i pani Ewie Zyzańskiej, które zostały uhonorowane Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz pani Grażynie Sionkowskiej i pani Annie Patusze za otrzymanie Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna. Zostały również rozdane nagrody za udział w Miejskim Konkursie Plastycznym „Nadzieja na pokój na świecie”.
Mamy nadzieję, że zarówno osoby dorosłe, jak i uczniowie radośnie i uroczyście przeżyli Dzień Komisji Edukacji Narodowej.
Beata Kuśnierczyk - Łaźnia
13
Wycieczka klas czwartych do Kolejkowa i Funzeum
W Kolejkowie miniaturowi mieszkańcy aktywnie spędzają każdy dzień - chodzą do pracy, spotykają się się w parku, robią zakupy, a wieczorami oddają się nocnemu życiu. Nocami, bo w Kolejkowie co 9 minut zachodzi słońce. Wszystkie szczegóły są wiernie oddane. Z łatwością odgadliśmy znane zabytki Śląska w miniaturze. Kolejkowo to prawdziwy zminiaturyzowany świat. Dzięki ścieżce edukacyjnej BEZPIECZEŃSTWO dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie zachować się na ulicy, przejazdach kolejowych, na stoku czy nad jeziorem, a nawet podczas burzy.
W Funzeum poprzez eksperymenty poznaliśmy tajniki optyki, zjawisk świetlnych, mieszania się barw i ich zastosowania w praktyce. Wycieczka odbyła się 1 października.
Było FUNtastycznie!
Wychowawcy klas czwartych
Agnieszka Bagińska, Aneta Banasik, Agata Biedroń
5
Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach - wycieczka klas 1
W dniu 10 października klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach. Jest to unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek. W trakcie zajęć edukacyjnych „Ścieżka pasażera” pierwszoklasiści poznali kolejne etapy podróży lotniczej oraz obowiązki pasażera. Z mapy połączeń lotniczych uczniowie wybrali kierunek swojej podróży a także krok po kroku przeszli ścieżkę odlotowo-przylotową pasażera. Następnie wszyscy przenieśli się na pokład samolotu, zasiedli w fotelach i mogli poczuć się jak prawdziwi pasażerowie. Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili także terminal i taras widokowy, z którego oglądali starty i lądowania samolotów oraz obsługę samolotów przez służby techniczne lotniska.
Patrycja Mastela, Agnieszka Walicka
4
Konkurs malarski 'W kolorowym świecie emocji”
Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne prace malarskie na konkurs miejski pod tytułem "W kolorowym świecie emocji” organizowany przez Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży AZYMUT w Jaworznie. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.
Marta Jelonek
7
Wycieczka uczniów klas 6 do Mosznej
W dniu 4.10.2024 uczniowie klas 6a i 6b naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Mosznej, gdzie odwiedzili tamtejszy zamek oraz Fabrykę Robotów.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie słynnego zamku w Mosznej, znanego ze swojej imponującej architektury i baśniowej atmosfery. Uczniowie mieli okazję poznać historię zamku oraz zwiedzić jego piękne wnętrza, pełne tajemniczych zakamarków i bogato zdobionych sal. Na początku uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się mieczem, co dostarczyło im wiele emocji. Następnie zostali przydzieleni do grup przez magiczną tiarę, co wprowadziło atmosferę jak z książek fantasy. Później uczniowie zostali przyodziani w specjalne stroje z kapturami, co jeszcze bardziej podkreśliło niezwykły klimat zamku. Zwiedzając jego komnaty, mieli okazję poznać nie tylko architekturę, ale także legendy związane z tym miejscem. Wizyta zakończyła się lekcją magii, gdzie uczniowie uczyli się czarodziejskich zaklęć i tworzenia eliksirów.
Po zwiedzaniu zamku przyszedł czas na odwiedziny w niezwykłym miejscu – Fabryce Robotów. Na miejscu uczniowie zostali przywitani przez właściciela, który opowiedział im o swoim hobby i zaprezentował imponującą kolekcję eksponatów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak powstają eksponaty oraz poznać zasady ich działania. Zwiedzając fabrykę, uczniowie z zaciekawieniem oglądali różnorodne roboty i robili pamiątkowe zdjęcia. Była to wspaniała lekcja praktyczna, która zainspirowała wielu młodych odkrywców do zgłębiania tematyki robotyki.
Wycieczka okazała się doskonałą okazją do nauki i zabawy, a wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Damian Adamek
19
Dzień Chłopaka w klasie 7b
Klasa 7b w towrzystwie uczniów z klasy 5b i 6b świętowała Dzień Chłopaka 1 października w Funzeum w Gliwicach. Uczniowie najpierw szlifowali swoje umiejętności pod okiem instruktorów na warsztatach kreatywnej fotografii, by później zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.
Było FUNtastycznie.
Anna Patucha
2
Survival w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej
1 października klasy czwarte aktywnie spędziły czas w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Zajęcia z dziedziny survivalu odbywały się w Mirowie. Uczestnicy wycieczki uczyli się jak krzesać ogień za pomocą krzesiwa i darów lasu, jak nie zgubić się w lesie i jak zbudować schronienie. Wiązali proste węzły, uczyli się posługiwać liną oraz udzielać pierwszej pomocy. Wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek oraz grami i zabawami rekreacyjnymi, które sprzyjają integracji. Pogoda dopisała chociaż ta wspaniała grupa na pewno odnalazłaby się w każdych warunkach.
Wychowawcy klas czwartych: Agnieszka Bagińska, Aneta Banasik, Agata Biedroń
10
Dzień Chłopaka w klasie 4b
30 września klasa 4b wybrała się do pobliskiej pizzerii. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, w trakcie których każde dziecko samodzielnie wykonało dla siebie pizzę. Wszyscy uczestnicy wykazali się zdolnościami kulinarnymi i zamiłowaniem do włoskiej potrawy. Dzieci zdobyły nowe doświadczenia, a wspólny pobyt w pizzerii sprawił im wiele radości.
Agata Biedroń
Dzień Chłopaka w klasie 4a i 4c
Uczniowie klas 4a i 4c postawonowili świętować Dzień Chłopaka aktywnie! Klasy 26 września spędziły razem czas w jaworznickiej kręgielni. Miła atmosfera sprzyjała integracji, a aktywność fizyczna dobremu nastrojowi i samopoczuciu. Można było zapomnieć o codziennych troskach i nabrać pozytywnej energii na kolejne dni. Świetnie bawili się nie tylko chłopcy, ale również dziewczęta.
Polecamy tę formę spędzania czasu wolnego.
Wychowawcy klas 4: Agnieszka Bagińska, Aneta Banasik, Agata Biedroń
Policyjna prelekcja dla uczniów klas pierwszych
W dniu 16 września 2024 roku uczniowie klas pierwszych spotkali się z panem policjantem w ramach działań informacyjno - edukacyjnych "Bezpieczna droga do szkoły". Podczas spotkania omówione zostały podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Pierwszoklasiści zostali uświadomieni również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Dziękujemy za ważną lekcję związaną z bezpieczeństwem naszych najmłodszych uczniów!
Marta Jelonek
Więcej informacji o akcji (link do strony)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
3 września 2024 roku, po wakacyjnej przerwie, rozpoczął się nowy rok szkolny 2024/2025. Na uroczystej akademii zgromadzili się uczniowie klas pierwszych, rodzice oraz ich nowi wychowawcy: pani Patrycja Mastela i pani Agnieszka Walicka. Apel przygotowały klasy drugie wraz ze swoimi opiekunami.
Akademię rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Szkoły Podstawowej nr 16. Społeczność szkolna odśpiewała uroczyście Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Beata Wiktor, która serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych - uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Życzyła wszystkim udanego i pełnego sukcesów roku szkolnego, szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych, rozpoczynających naukę w klasach pierwszych.
Doniosłym momentem uroczystości było uroczyste pasowanie na ucznia. W niezwykle podniosłej atmosferze, pani wicedyrektor Danuta Mida odczytała akt ślubowania, a pani dyrektor Beata Wiktor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając czerwonym ołówkiem ramienia ucznia. Po akademii uczniowie udali się do swoich klas na pierwsze spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Ten dzień był wyjątkowy dla uczniów klas pierwszych, gdyż zostali uroczyście przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Uczniowie otrzymali również rogi obfitości od rodziców, a od pani dyrektor i wychowawców dyplomy.
Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły udanego nowego roku szkolnego, a rodzicom radości z osiągnięć swoich pociech.
wychowawcy klas drugich: Bernadeta Dubiel, Renata Szymonek
14