• Zakończenie roku szkolnego uczniów klas 1-3

    • Uroczystą akademię na zakończenie roku szkolnego przygotowała klasa 3a wraz ze swoją wychowawczynią Panią Martą Jelonek.

      Spotkanie grą na oboju rozpoczął Staś - laureat III miejsca w XXIX Śląskim Konkursie Instrumenty Dęte Drewno dla najmłodszych w Dąbrowie Górniczej.

      Trzecioklasiści ubrani w barwne stroje z mnóstwem letnich dodatków radośnie zaśpiewali piosenki: "Ostatni dzwonek”, "Wakacje”, "Lato, lato ...”. Pięknie recytowane przez uczniów wiersze poruszały między innymi tematykę bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku: nad wodą, w górach, w lesie, ale także na drodze, w domu, w kontaktach z obcymi osobami oraz w Internecie. Wesołe wiersze zachęcały do zwiedzania naszego pięknego kraju! Góry, Mazury, a może Bałtyk?

      Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń, mnóstwa przygód i dobrego humoru! Radosnego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu!

      Marta Jelonek

    • Zakończenie roku szkolnego uczniów klas 4-7

    • „Każdy koniec drogi jest w rzeczywistości początkiem nowej podróży”, w którą właśnie dzisiaj udają się wszyscy uczniowie. Po wytężonej pracy przychodzi czas na wypoczynek w najbardziej ulubionej wersji.

      Wakacje to cudowny czas nie tylko na zwiedzanie nowych miejsc ale także na zawieranie nowych zajomości, oddanie się swoim pasjom i zwolnienie codziennego tempa życia.

      Uczniowie z klas szóstych i siódmych pod przewodnictwem pani Agnieszki Bagińskiej i pani Agnieszki Liszki oraz przy wsparciu pani Grażyny Prokop i pana Arkadiusza Małka zabrali zebranych na akademi Nauczycieli, Uczniów i Rodziców w fascynującą podroż po świecie. Zaprezentowane zostały największe atrakcje turystyczne Stanów Zjednoczonych, Kuby, Peru, Francji, Włoch, Czech, Ukrainy i Polski. W klimat każdego z tych państw wprowadzili widzów uczniowie prezentujący charakterystyczny dla danego miejsca taniec lub muzykę. Był to wspaniały pokaz talentów uczniów naszej szkoły. Mira i Gabriel z klasy 6a zapreazentowali jiva i quickstep, Martyna z klasy 6c i Anastazja z klasy 7b zatańczyły hip-hop, Oliwia z klasy 6c zaprezentowała taniec baletowy, Gracjan z klasy 6c ze swoją partnerką Amelią wykonali tango, cha-chę i rumbę, Józef z klasy 6a zagrał na oboju wesoły utwór czeskiego kompozytora, a Sofiia i Varvara z klasy 6c wykonały taniec współczesny do piosenki ukraińskiej. Na zakończenie akademii, w podziękowaniu Nauczycielom za trudy nauczania i wychowaniaw minionym roku szkolnym, uczennice z klas szóstych i siódmych zatańczyły belgijkę.

      Występy uczniów były pięknym zakończeniem roku szkolnego a zarazem wspaniałym początkiem wakacji. Niech te wakacje bedą dla wszystkich bezpieczne, słonecznych i bardzo udane! Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

      Agnieszka Liszka

    • Uroczyste pożegnanie uczniów klas 8

    • W uroczysty sposób pożegnaliśmy w czwartkowe popołudnie uczniów klas ósmych.

      Swoją obecnością zaszczycili nas nie tylko Dyrektor szkoły, Wicedyrektorzy, Nauczyciele, ale także Rodzice. W części oficjalnej wychowawcy klas ósmych wręczyli listy gratulacyjne oraz dyplomy dla wyróżnionych uczniów, podziękowali także najbardziej zaangażowanym wolontariuszom oraz Rodzicom.

      Wręczono także Nagrody Specjalne. Absolwentami Roku zostali: Szymon Kałuża z klasy 8c oraz Julia Żuradzka z klasy 8b. Do Szymona Kałuży powędrował także puchar dla Najlepszego Sportowca szkoły.

      Część artystyczną w musicialowym klimacie przygotowali ósmoklasiści, a wspierał ich szkolny chór. Po pokazie zdjęć pełnym śmiechu i wzruszeń, wręczono Wyjątkowe Szesnastki w szesnastu kategoriach.

      Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Dyrektor Beaty Wiktor, od której zgodnie ze swoją prośbą - uczniowie opuszczający szkolne mury otrzymali garść cennych rad i wskazówek na dalsze życie.

      Agnieszka Kaźmierczyk

    • Bezpieczne wakacje

    • Zbliża się okres wakacji, który jest czasem wolnym od zajęć szkolnych. Podczas letniego wypoczynku w domu, podczas wyjazdów nad morze czy jeziora, w góry, na kolonie, obozy czy do rodziny, dzieci i młodzież mogą znaleźć się w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

      Więcej wolnego czasu to również obecność dzieci w sieci. W związku z tym we wszystkich klasach przeprowadzone zostały pogadanki, uczniowie oglądali także filmy, prezentacje nt. zasad bezpiecznego wypoczynku, zabawy i ochrony przed cyberprzemocą i uzależnieniami, przygotowali prace plastyczne związane z przestrzeganiem najważniejszych zasad bezpieczeństwa. W szkole stworzone zostały galerie z zasadami bezpiecznego wypoczynku i pracami plastycznymi, wykonanymi przez uczniów.

    • Dzień Sportu

    • W dniu 21 czerwca, cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 16 świętowała Dzień Sportu. Nauczyciele wychowania fizycznego w tym dniu dla sympatyków aktywnego stylu życia przygotowali szereg zadań sprawnościowych.

      W każdej konkurencji uczniowie mogli zdobywać punkty na swoje konta. Na koniec rywalizacji wyłoniona została pierwsza trójka najsprawniejszych chłopców i dziewcząt w klasach 1-3 oraz 4-8. Dodatkowo uczniowie walczyli o miano najsprawniejszej klasy.

      Dzień sportowych zmagań uświetnił występ zespołu mażoretek "Furia”, który nie tak dawno świętował trzecie miejsce w II Międzynarodowym Tanecznym Festiwalu Asów w Sosnowcu. Po wspaniałym pokazie przyszedł czas na rozgrzewkę prowadzoną pod okiem Anny Patuchy, której dzielnie pomagały uczennice klas sportowych SP 16.

      Dodatkowymi konkurencjami, które miały promować organizację i współprace w klasach, były m.in. bieg sztafetowy, przeciąganie liny oraz gra w korfball. Indywidualiści z kolei mogli stoczyć pojedynki w turnieju szachowym.

      Po kilku godzinach sportowych zmagań ogłoszono zwycięzców:

      Klasy 1-3: Dominika Szot, Zofia Tokarczyk, Natalia Kurek, Marcel Jochimczyk, Olivier Pęczek, Maksymilian Gałecki.

      Klasy 4-8: Maja Obtułowicz, Zofia Noga, Alicja Kręcichwost, Franciszek Lipski, Grzegorz Szpak, Dawid Bryła.

      W klasyfikacji łącznej najsprawniejszą klasą została klasa 6b.

      Dodatkowo nagrodzono najsprawniejszych uczniów w teście sprawności fizycznej K. Zuchory, Oliwię Sajbor (34 punkty) oraz Franciszka Lipskiego (31 punktów).

      Paweł Lisowski

    • Szkolny Turniej Szachowy dla uczniów klas 1-3

    • W dniu 13 czerwca odbył się Szkolny Turniej Szachowy dla uczniów klas 1-3. W zaciętej rywalizacji brało udział 18 pasjonatów gry w szachy.

      Po zaciętych pojedynkach na szachownicach do półfinału przeszło czworo najlepszych graczy : Dagmara Biśta (2a), Filip Braska (1a), Piotr Dmytrenko (2b) oraz Szymon Musiał (2a), którzy rozegrali kolejne mecze celem wyłonienia finalistów.

      Najlepsza dwójka z klas młodszych to Filip Braska oraz Piotr Dmytrenko, którzy mecz finałowy rozegrają podczas Dnia Sportu 21. czerwca 2023 roku. Powodzenia!

      Katarzyna Szpak

    • Wycieczka do Warszawy uczniów klas 8

    • W dniach 29 – 30 maja 2023 r. uczniowie klas 8a, 8c i 8d wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. 

      Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od Placu Zamkowego. Tam zobaczyliśmy Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Podczas spaceru po Starym Mieście mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Pomnik Syrenki Warszawskiej, piękne, zabytkowe kamieniczki, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki. Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z 30 pietra mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Na koniec pierwszego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie jest to typowe muzeum, tylko multimedialna ekspozycja, która w szczegółowy sposób opisuje 63 dni trwania Powstania 1944.

      Drugiego dnia odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Nie jest to muzeum, nie ma tam gablot, ani przewodników. Wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, jest to przestrzeń, która inspiruje do obserwacji, doświadczeń. Ostatnim punktem programy było wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie przeszliśmy tzw. Trasę piłkarską. Mieliśmy okazję zobaczyć stadion z góry, usiąść na trybunach, zwiedzić szatnie piłkarzy, gdzie do meczów przygotowują się zawodnicy, zobaczyć centrum medialne, które przeznaczone jest dla dziennikarzy. To były bardzo intensywne i pełne wrażeń dwa dni.

      Regina Skrzyńska

    • Wycieczka w Pieniny uczniów klas 6 i 7

    • 29 maja 2023 r. uczniowie z klas szóstych i siódmych pod opieką p. Agnieszki Bagińskiej, p. Agnieszki Liszki, p. Barbary Mruk i p. Damiana Adamka uczestniczyli
      w jednodniowej wycieczce turystyczno – karajoznawczej w Pieniny.

      Głównymi punktami programu wycieczki były: przejazd do Jaworek i wędrówka przez malowniczy Wąwóz Homole oraz przejazd do Niedzicy i rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Uczniowie mieli możliwość podziwiania pięknego skalnego kanionu wyrzeźbionego przez potok Kamionka w Rezerwacie Przyrody Wawóz Homole w Małych Pieninach. Natomiast z pokałdu statku wycieczkowego mogli zachwycać się nie tylko panoramami okolic Czorsztyna i Niedzicy ale także leżącymi nad brzegiem Jeziora Czorsztynskiego średniowiecznymi zamkami: Dunajec i Czorszyn.

      Sprzyjająca pogoda, piękne widoki i radosne nastroje sprawiły, że wycieczka ta pozostanie w pamięci uczniów jako dobre wspomnienie ze szkolnych lat.

      Agnieszka Liszka

    • Polacy pomagający rodzinom żydowskim

    • Na lekcjach historii w klasach ósmych uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali projekt edukacyjny upamiętniający Polaków i ich rodziny pomagające Żydom podczas niemieckiej okupacji.

      Efektem była wystawa prac uczniów pt. "Polacy pomagający rodzinom żydowskim". Wśród wielu znanych osób można odnaleźć jaworznicką rodzinę Jana i Heleny Prześlak, nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4, którzy za pomoc i ukrywanie żydowskich matek z dziećmi zapłacili najwyższą cenę, cenę życia.

    • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    • Wycieczka do Ojcowa

    • W dniu 19 kwietnia 2023 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu realizowanego przez uczniów klasy 3a pod tytułem "Jesteśmy Przyjaciółmi Polskich Parków Narodowych”.

      Uczestnicy wycieczki mieli okazję być w najmniejszym parku narodowym w Polsce - Ojcowskim Parku Narodowym, którego symbolem jest nietoperz. Podczas wędrówki zadaniem uczniów było rozszyfrować Quest - Skarby historii i przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego. Quest prowadził po Ojcowie, prezentując jego zakątki, ich historię, związane z nimi legendy oraz ciekawostki.

      Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera. Zachwycająca ekspozycja przyrodnicza, rekonstrukcja jaskini, makieta OPN, a także pokaz filmu w technologii 3D zaciekawiły uczniów. Kolejnym punktem wycieczki był spacer Doliną Prądnika, rozwiązywanie zagadek, podziwianie piękna budzącej się wiosennej przyrody oraz podejście do Bramy Krakowskiej. Ostatnią niesamowitą atrakcją było zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej i podziwianie hibernujących nietoperzy. Jaskinia ta jest jedną z największych jaskiń Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej i znajduje się nieopodal Ojcowa w gminie Jerzmanowice - Przeginia.

      Wycieczka przyniosła uczestnikom mnóstwo pozytywnych wrażeń i z pewnością na długo pozostanie miłym wspomnieniem.

      Marta Jelonek

    • Akademia wielkanocna

    • Apel wielkanocny został przygotowany przez klasy 4a i 4b pod kierunkiem wychowawczyń p. G. Sionkowskiej i p. K. Luteckiej.

      Występujący uczniowie przybliżyli nam wielkanocne zwyczaje, które są tak piękne i charakterystyczne dla naszego narodu. Zaprezentowali i omówili symbole wielkanocne. Szkolny chór pod kierunkiem p. G. Prokop wprowadził wszystkich w pogodny, świąteczny i wiosenny nastrój.

      Katarzyna Lutecka

    • XVI Turniej o Puchar Dyrektora SP 16 w Jaworznie w Tenisie Stołowym

    • Tenis stołowy od lat cieszy się dużą popularnością w naszej szkole. Uczniowie często grają w tę dyscyplinę sportu na lekcjach wychowania fizycznego.

      W tegorocznej edycji do zawodów przystąpiło 5 dziewcząt oraz 13 chłopców. Turniej został rozegrany w dniach 20.03.2023 r. - w kategorii dziewcząt oraz 27.03.2023 r. - w kategorii chłopców. Na podkreślenie zasługuje fakt iż wszystkie spotkania pomiędzy startującymi uczniami były bardzo wyrównane i zacięte co znacznie podniosło dramaturgię rozgrywanych spotkań, duża liczba gier kończyła się dopiero po trzecim decydującym secie.

      Wyniki klasyfikacji w kategorii dziewcząt:

      I miejsce Paulina Koziarz
      II miejsce Natalia Koziarz
      III miejsce Natalia Opatrzyk

      Laureaci w kategorii chłopców:

      I miejsce Szymon Kałuża
      II miejsce Konrad Deńca
      III miejsce Robert Chudy

      Organizator nagrodził również najmłodszych startujących zawodników, którymi byli: Julia Jankowska i Wojciech Łącki.

      Organizator turnieju serdecznie dziękuje Zarządowi Stowarzyszenia "Puls Życia”, a szczególnie pani Elżbiecie Krzyżkowskiej, za ufundowanie bardzo atrakcyjnych nagród dla laureatów turnieju.

      Arkadiusz Małek

    • Bezpieczeństwo na kolei

    • W dniu 15 marca gościliśmy w naszej szkole, w klasach 3a i 3b, przedstawicieli Centralnej Spółki "PKP Intercity" z autorskim programem pani Ewy Moc pt. "Jak Jaś został kolejarzem".

      Przybliżono dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas podróżowania w pociągach. Przeprowadzono konkurs wiedzy. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Straży Ochrony Kolei z psem funkcjonariuszem, którzy przedstawili informacje nt. bezpieczeństwa na peronach i dworcach kolejowych. Przewodnik opowiadał kilka ciekawostek ze wspólnej pracy z psem funkcjonariuszem, który był wielką atrakcją podczas spotkania. Dzieci mogły zobaczyć i przymierzyć elementy umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy SOK.

      Na koniec uczniowie otrzymali prezenty. Bardzo dziękujemy za atrakcyjne spotkanie.

      Bernadeta. Dubiel

    • Warsztaty kreatywne w Klubie Niko

    • W dniu 22 lutego 2023 roku uczniowie klasy 3a odwiedzili jaworznicki Klub Niko. Uczestniczyli w warsztatach kreatywnych prowadzonych przez Panią Angelinę Więckowską.

      Zadaniem uczniów było pomalowanie i ozdobienie słoiczka. Uczniowie podczas pracy uważnie słuchali wskazówek prowadzącej, a do malowania używali specjalistycznych farb i pędzli. Zwykłe, szklane słoiki dzięki pomysłowości trzecioklasistów stały się prezentem dla kogoś bliskiego, ozdobą dziecięcego pokoju, skarbonką lub ślicznym przedmiotem służącym do przechowywania drobiazgów.

      Marta Jelonek

    • Wycieczka do Wisły i Koniakowa

    • 20 lutego 2023r. uczniowie z klasy 6a, 6b i 6c oraz z klasy 7a pod opieką swoich wychowawców, uczestniczyli w zimowej wycieczce do Wisły i Koniakowa.

      Największą atrakcją wyjazdu był kulig w zaprzęgu konnym Doliną Białej Wisełki położonej na terenie Baraniogórskiego Rezerwatu Przyrody. Przejażdżka kuligiem w pięknej zimowej aurze, wzdłuż jednej z najbardziej malowniczych dolin w Beskidzie Ślaskim, z pewnością pozostawiła w pamięci uczniów wspaniałe wspomnienia.

      Po kuligu uczestnicy wycieczki posilili się kiełbaską z ogniska i ogrzali się w góralskiej wiacie. Kolejnym punktem programu był przejazd do Koniakowa i spacer na Ochodzitą w istnie arktycznych warunkach. Duże ilości zalegającego na stoku śniegu stały się dla niektórych uczniów okazją do radosnej zabawy.

      Wycieczka zakończyła się w Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie, gdzie uczniowie uczestniczyli w pokazie klagania mleka, czyli wyrobu bundzu - białego słodkiego sera owczego oraz obróbki wełny owiec. Ponadto odbyła się tam prelekcja na temat tradycyjnego kulturowego wypasu owiec w Karpatach i degustacja serów regionalnych.

      Niestety krótki zimowy dzień szybko minął i trzeba było wracać do Jaworzna ale wspaniałe wrażenia pozostaną na długo.

      Agnieszka Liszka

    • Tydzień Bezpieczeństwa

    • W dniach 6 - 10 lutego 2023 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Bezpieczeństwa. Wszyscy uczniowie klas 1 - 8 uczestniczyli w zajęciach, których celem było przypomnienie uczniom tematyki bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na drodze oraz cyberbezpieczeństwa w związku z przypadającym w dniu 7 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu.

      Klasa 1b rozwiązywała quizy i testy online dotyczące bezpieczeństwa w sieci i na drodze. Uczniowie kolorowali puzzle z zasadami bezpieczeństwa w sieci oraz wykonali prace plastyczne.

      Katarzyna Szpak

      Klasa 2a omówiła takie zagadnienia jak bezpieczeństwo na drodze, w górach, w domu, w szkole, na wycieczce, w internecie, w czasie zabawy oraz relacje z rówieśnikami.
      Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali quizy, ustalali zasady bezpiecznych zachowań, odgrywali scenki dramowe. Utrwalili numery alarmowe i dowiedzieli się w jaki sposób prawidłowo wezwać pomoc. Dzieci wiedzą jak należy prawidłowo przechodzić przez ulicę. Wykonali lapbook przedstawiający makietę ulicy „Bezpieczna droga do szkoły”.

      Patrycja Mastela

      Uczniowie klas 4-6 na zajęciach techniki przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu pieszych. Na zajęciach informatyki uczniowie klas czwartych zostali zapoznani z konsekwencjami stosowania cyberprzemocy, sposobami zapobiegania jej oraz radzenia sobie z cyberprzemocą. Uczniowie klas piątych omówili problemi hejtu i mowy nienawiści, poznali sposoby metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Uczniowie klas szóstych i siódmych nauczyli się rozpoznać fałszywą i zmanipulowaną informację, dowiedzieli się, dlaczego zmanipulowane informacje wydają się bardziej atrakcyjne niż prawdziwe, czemu służy tworzenie i rozpowszechnianie dezinformacji oraz kto na tym korzysta. Uczniowie klas ósmych omówili zagadnienia związane z kreowaniem własnego wizerunku w sieci, dowiedzieli się, jak świadomie i rozważnie prezentować się online oraz jakie mogą być konsekwencje tworzenia własnego, negatywnego wizerunku w sieci.

      Damian Adamek

      Uczniowie klasy 2b w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu obejrzeli filmy edukacyjne z serii "Owce w sieci", utrwalili tym samym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Na podsumowanie zajęć wykonaliśmy plakaty w grupach.
      Klasa małych ratowników- w ramach zajęć uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili zasady bezpiecznego przechodzenia przez drogę, numery alarmowe oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak zachować się w razie wypadku i jak wezwać pomoc.
      Agnieszka Walicka
       
      Uczniowie klasy 3a mieli okazję obejrzeć filmy edukacyjne z serii Sieciaki.pl przygotowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Omówione zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zajęciach edukacji informatycznej trzecioklasiści wykonywali plakaty "Bezpieczny Internet”.
      Na zajęciach edukacyjnych poruszona została także tematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie wykonywali prace plastyczne pt. "Moja bezpieczna droga do szkoły”. Zostały zaprezentowane i omówione filmiki edukacyjne z serii "Jeż Drogowiec” Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na zakończenie trzecioklasiści rozwiązywali test wiedzy "Jestem uczestnikiem ruchu drogowego” zawierający pytania przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową.
      Marta Jelonek
    • Wycieczka trzecioklasistów do Planetarium Śląskiego

    • W dniu 11 stycznia 2023 roku uczniowie klas trzecich odwiedzili Planetarium w Chorzowie.

      Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwugodzinnych zajęciach edukacyjnych pt. "Królestwo Planet” w czasie których zgłębili swoją wiedzę o wszechświecie.

      Marta Jelonek

    • "Wirusoochrona"

    • W okresie od września do grudnia 2022 roku realizowana była na terenie Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie akcja "Wirusoochrona” organizowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.

      W akcji wzięli udział uczniowie z klas I – III oraz ich rodzice, a także wychowawcy klas.

      Podczas czterech miesięcy uczniowie mieli okazję:

      • wykonać pracę plastyczną na szkolny konkurs plastyczny pt.: "Każdy to powie, że czyste ręce to zdrowie”,

      • uczestniczyć w zajęciach realizowanych na podstawie materiałów edukacyjnych "Szkoła czystych rąk Maxa i Elli”,

      • uczestniczyć w spotkaniu ze szkolną pielęgniarką z okazji Dnia Czystych Rąk,

      • podczas zajęć edukacyjnych w szkole wykonać pracę plastyczną "Wirusy”,

      • uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika jaworznickiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej,

      • wziąć udział w konkursie na 30-sekundowy spot zachęcający do mycia rąk,

      • wziąć udział w konkursie "Wirusy i bakterie wokół Nas” - praca przestrzenna.

      Szkolni Koordynatorzy: BernadetaDubiel, Marta Jelonek

    • Koncert kolęd i pastorałek

    • "Baśnie Śląskie" w Bibliotece Pedagogicznej

    • W dniu 8 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 3a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. "Baśnie śląskie”, która odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie.

      Uczniowe wysłuchali kilku legend śląskich m.in.: "Legenda o Madeju Rozbójniku”, "Legenda o odkryciu węgla”, "Legenda o Skarbniku”. Ta ostatnia została uczniom zaprezentowana jako Teatrzyk Kamishibai. W czasie zajęć trzecioklasiści mieli okazję również rozwiązywać zakodowane karty pracy.

      Marta Jelonek

    • Spotkanie z Mikołajem

    • Uczniowie klas 1-3 spotkali się ze z Świętym Mikołajem w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

    • Mikołajki

    • "Spotkanie w wróżbą" w MBP w Jaworznie – klasa 3a

    • 30 listopada 2022 roku uczniowie klasy 3a mieli okazję świętować Andrzejki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. Trzecioklasiści z ogromną chęcią uczestniczyli w licznych andrzejkowych wróżbach, zabawach przy muzyce, smakowali ciasteczek z przepowiednią.

      Marta Jelonek

    • Miejskie obchody Święta Niepodległości

    • Jak co roku 11 listopada nasza szkoła włączyła się w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości, upamiętniające 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się o godzinie 9.00 w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Następnie jaworznianie wraz z przedstawicielami władz miasta, orkiestrą, pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się świeckie miejskie uroczystości.

      Naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele pocztu sztandarowego - Maria Golba, Julia Żuradzka i Grzegorz Wieniewski z klasy 8b oraz pani wicedyrektor Danuta Mida.

      Regina Skrzyńska

    • Narodowe Święto Niepodległości

    • Muzeum Chleba w Radzionkowie

    • 7 listopada uczniowie klas 2a i 2b uczestniczyli w wycieczce do Radzionkowa, gdzie mieści się Muzeum Chleba. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego pt.„Chleb” przedstawiającego krótką historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba kiedyś oraz dziś. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego, gdzie każdy z nas mógł przygotować dla siebie pyszną bułeczkę. Później oglądaliśmy wiele ciekawych eksponatów z dawnych czasów, których ludzie używali w codziennym życiu.

      Uczestniczyliśmy również w ważnej prelekcji dotyczącej szacunku do chleba. Mieliśmy okazję odwiedzć dawną szkołę. Zasiedliśmy w starych drewnianych ławkach i próbowaliśmy pisać rysikami na kamiennych tabliczkach, co wcale nie było takie łatwe.

      Na koniec zjedliśmy nasze własnoręcznie przygotowane, chrupiące bułeczki.

      Agnieszka Walicka, Patrycja Bartman

    • Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau

    • 2 listopada uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami oraz nauczycielami historii odwiedzili Muzeum w Auchwitz-Birkenau. Nie była to typowa wycieczka szkolna.

      Wizyta w Auschwitz to wstrząsające przeżycie, ale każda osoba chociaż raz w życiu powinna zobaczyć obóz. Budynki, zdjęcia, opisy i przedmioty przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości oraz nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Zwiedzanie obozu to nie tylko lekcja historii, to również czas na refleksję - dlaczego do tego doszło i co zrobić, by już nigdy się nie powtórzyło.

      Najlepiej oddaje to napis na Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auchwitz: "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau – 1940-1945". Napis ten umieszczony jest na 23 tablicach, w 23 językach.

      Jesteśmy dumni, że nasi ósmoklasiści wykazali się bardzo dojrzałą postawa i w skupieniu oraz powadze zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau.

      Regina Skrzyńska

    • "Tusz do paki" - ogólnopolska kampania edukacyjno - charytatywna

    • Szkoła Podstawowa nr 16 im. Konstytucji 3 Maja w Jaworznie w bieżącym roku szkolnym przyłączyła się do kampanii pod tytułem „Tusz do paki”.

      Celem kampanii jest dbanie o środowisko naturalne, a tym samym pomoc schroniskom dla zwierząt w całej Polsce, poprzez oddawanie zużytych tuszów z drukarek atramentowych.

      Realizatorzy kampanii współpracują z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce, które jest beneficjentem akcji.
      Zadaniem uczniów jest przynoszenie pustych tuszów (nie tonerów) do szkoły i wrzucanie ich do specjalnie przygotowanego kartonika wrzutowego znajdującego się obok portierni przy wejściu do szkoły.

      Ważne jest, aby tusze trafiły do recyclingu, a środki finansowe z tego pozyskane zamienione zostały na karmę dla schronisk podległych TOZ.
      Wspólnie uczmy dzieci zachowań proekologicznych i prospołecznych, wyrabiajmy wrażliwość na niedolę bezdomnych zwierząt.

      Szkolny Koordynator Kampanii
      Marta Jelonek

    • Ogólnopolski dzień odblasków

    • W październiku 2022 roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu bezpieczeństwu w ramach kampanii "Świeć przykładem".

      Podczas prelekcji trzecioklasiści dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest dbanie o widoczność na drodze wszystkich uczestników ruchu po zmierzchu, czyli w porze bardzo niebezpiecznej.

      Podczas spotkania uczniowie omówili wraz z pracownikami Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie zasady zachowania się pieszych na drodze wieczorem, nocą kiedy to niezbędne jest noszenie odblasków, ale także w ciągu np. w drodze z i do szkoły. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali odblaski, a także policyjne plany lekcji.

      Marta Jelonek, Bernadeta Dubiel

    • Dbamy o zdrowe odżywianie

    • Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w cyklu jesiennych zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu:

      28.09.2022 Światowy Dzień Jabłka
      21.10.2022 Światowy Dzień Owoców i Warzyw
      28.10.2022 Klasowy Dzień Dyni

      Z okazji Światowego Dnia Jabłka Uczniowie klasy trzeciej wykonali grupowe plakaty pt.: "Dlaczego warto jeść jabłka?". Dzięki zajęciom Uczniowie wiedzą jakie witaminy i składniki mineralne posiadają jabłka, dlaczego są tak ważnym elementem naszej diety. Podczas zajęć Trzecioklasiści mieli okazję smakować samodzielnie wyciśnięty sok z przyniesionych jabłek, a także skosztować domowej szarlotki.

      Uczniowie klasy 3a w Światowym Dniu Owoców i Warzyw przygotowywali zdrowe sałatki owocowe, natomiast w dniu 28.10.2022 świętowaliśmy Klasowy Dzień Dyni. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film edukacyjny na temat dyni – Królowej Jesieni, poznali dyniowe przysmaki i ciekawostki, a także zajadali zdrowe dyniowe ciasteczka.

      Marta Jelonek

    • Wycieczka do Planetarium Śląskiego

    • W piątek 14 października uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

      Podczas dwulekcyjnych zajęć dowiedzieliśmy się m.in.: co rządzi ruchami planet w układzie słonecznym, jak zmierzyć odległości we wszechświecie, gdzie szukać odległych galaktyk, jak wygląda wędrówka Słońca po niebie. Poznaliśmy elementy sfery niebieskiej, dowiedzieliśmy się jaka jest struktura i składniki układu słonecznego, galaktyki, wszechświata, a także wiemy o czym mówią trzy prawa Keplera. Dzięki tej podróży mamy lepsze wyobrażenie o skali wszechświata.

      Regina Skrzyńska

    • Dzień Edukacji Narodowej

    • Lekcja biblioteczna w MBP

    • Uczniowie, klasy 3a w dniu 8 października 2022 roku uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat lektury "O psie, który jeździł koleją”.

      Mieli okazję być gośćmi Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. Dla Uczniów została przygotowana prezentacja na temat Włoch – kraju, w którym toczy się akcja opowiadania. Odbył się konkurs wiedzy na temat treści lektury, Uczniowie czytali i udzielali odpowiedzi na zadawane zagadki, uczestniczyli w ruchowych zabawach oraz zadaniach artystycznych.

      Marta Jelonek

    • Piknik "A nam jest szkoda lata"

    • Uczniowie naszej Szkoły aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do Pikniku, który odbył się 2 października 2022 roku w pobliżu szkoły. Chętni uczniowie z klas 1-5 wzięli udział w Miejskim Konkursie Plastycznym pt.: „Wspomnienie z wakacji”.

      Siedmioro uczniów naszej szkoły zostało wyróżnionych, otrzymali piękne nagrody i pamiątkowe dyplomy:

      • klasa 1: Oliwier Gogola,
      • klasa 2: Franciszek Grześkowiak,
      • klasa 3: Pola Frączek, Dominika Szot, Yaroslav Trasiuk, Oliwier Błotnicki,
      • klasa 4: Julia Obacz

      Podczas Pikniku swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowały uczennice z klas: trzecich, czwartych oraz z klasy szóstej. Jako pierwsza zatańczyła uczennica klasy trzeciej Oliwia Koziarz do utworu angielskiej grupy Metronomy tworzącej muzykę z pogranicza elektropopu. Następnie na scenie zaprezentowały się uczennice z klasy trzeciej oraz z klasy czwartej w piosence „Na wyspach Bergamutach”. Kolejno ta sama grupa dziewcząt zaśpiewała piosenkę „Żegnaj lato na rok”. Dziewczęta z klasy czwartej zatańczyły do utworu, który robi furorę, jest uwielbiany na całym świecie pt.: „Jerusalema”. Na zakończenie wystąpiły dwie uczennice klasy szóstej. Barbara Vaskresenska uczennica z Ukrainy pięknie zatańczyła oraz Oliwia Majewska która zaprezentowała modern jazz do utworu „Kołysanka zimnych krajów”.

      Wszystkim nagrodzonym uczniom w konkursie, a także występującym ze swoim programem artystycznym dziękujemy i gratulujemy!

      Bernadeta Dubiel, Marta Jelonek

    • W rezerwacie przyrody Dolina Żabnika

    • W dniu 26 września 2022 roku uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Rezerwatu Przyrody Dolina Żabnika znajdującego się w dzielnicy Ciężkowice.

      Przewodnikiem po rezerwacie był Pan Wojciech Boba. Przeprowadzona przez leśniczego lekcja przyrody będzie z pewnością dla wszystkich uczestników niezapomnianym wspomnieniem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. rosiczkę okrągłolistną – roślinę owadożerną znajdującą się pod ścisłą ochroną gatunkową. Podziwiali także życie kaczek pływających po stawie, jak również żaby czy ryby.

      Przy okazji pobytu w rezerwacie przyrody uczniowie zaangażowali się w przypadające co roku we wrześniu sprzątanie świata. Trzecioklasiści wspólnie z opiekunami uzbierali podczas zwiedzania cztery worki śmieci porozrzucanych wokół stawu Żabnik.

      Podziękowanie dla Nadleśnictwa Chrzanów za umożliwienia zorganizowania lekcji edukacyjnej w terenie, a szczególnie Pana Wojciecha Boby za profesjonalną współpracę ze Szkołą Podstawową nr 16 w Jaworznie oraz zaangażowanie w spotkanie z uczniami klasy trzeciej dotyczące Rezerwatu Przyrody Dolina Żabnika.

      Marta Jelonek

    • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

    • Każdego dnia wiele osób doznaje nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub ulega różnego rodzaju wypadkom zarówno w domu, szkole, pracy, ruchu ulicznym czy na wakacjach. Osoba, która uległa nagłemu zachorowaniu lub grozi jej bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia wymaga szybkiej reakcji ze strony świadków zdarzenia.

      To my członkowie naszego społeczeństwa szczególnie musimy pomagać sobie nawzajem w sytuacjach odnoszących się do naszego zdrowia czy życia. Od sprawności czy szybkości naszych decyzji wykonywanych bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego zdarzenia mogą zależeć dalsze losy osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

      Bardzo zależy nam, żeby dzieci i młodzież była profesjonalnie przeszkolona z zakresu pierwszej pomocy, ponieważ do nich należy przyszłość . . . i żeby nie przeszli obok osoby potrzebującej w obawie, że coś zrobią źle.

      W połowie września szkolna pielęgniarka Pani Jadwiga Klimczyk - Merta odwiedziła wszystkie klasy pierwsze, drugie oraz trzecie aby przybliżyć najmłodszym uczniom szkoły działania związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

      Marta Jelonek, Jadwiga Klimczyk - Merta

    • Międzynarodowy Dzień Kropki

    • Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter Hamilton Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

      Międzynarodowy Dzień Kropki powstał w 2008 roku. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.

      Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kreatywności. Samorząd Uczniowski udekorował okna korytarzy szkolnych kolorowymi kropkami różnej wielkości, które zostały przygotowane przez uczniów wszystkich klas.

      Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą Panią Martą Jelonek zorganizowali swój klasowy dzień kreatywności.

      Barbara Łabaj, Marta Jelonek

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

    • Logowanie