Zakończenie roku szkolnego uczniów klas 4-7
W piątek 21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024. O godz. 9:00 uczniowie klas 4 - 7 uczestniczyli w akademii, w czasie której nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły obecnym siódmoklasistom. Obiecali oni dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i być godnymi reprezentantami Szkoły Podstawowej nr 16. Następnie Pani Dyrektor odczytała nazwiska uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, a także pogratulowała sukcesów w nauce i osiągnięć sportowych. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 7b, wspomagani przez szkolny chór. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom, którzy w tym roku kończą pracę w naszej szkole.
Wszystkim naszym uczniom oraz absolwentom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży oraz niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia 2 września!
Regina Skrzyńska
5
Zakończenie roku szkolnego uczniów klas 1-3
- 12
Uroczyste pożegnanie uczniów klas 8
- 20
Dzień Sportu
- 41
Warsztaty kulinarne
W ramach lekcji techniki "ABC zdrowego życia" uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Tortille pełne witamin, fantastyczne kanapki, naleśniki, przekąski, sałatki i sushi królowały na stołach szkolnej jadalni. Uczniowie zadbali nie tylko smak i wygląd przygotowanych potraw, ale również o kulturę przy spożywaniu posiłków.
Uczniom i zapewne rodzicom serdecznie dziękuję za fantastyczne przygotowane do zajęć.
Izabela Fidytek - Dyl
8
Szkolny Turniej Szachowy
12 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Turnieju Szachowego dla uczniów klas 1-3. W potyczkach szachowych wzięło udział 18 młodych pasjonatów królewskiej gry, którzy zawzięcie i wytrwale walczyli o zwycięstwo. Po drugiej turze turnieju została wyłoniona najlepsza czwórka zawodników: Piotr Dmytrenko kl. 3b, Rafał Górecki kasa 1b, Amelia Kurek kl. 2a i Szymon Musiał kl. 3a.
Wyniki turnieju:
1 miejsce - Piotr Dmytrenko
2 miejsce - Amelia Kurek
3 miejsce - Szymon MusiałWszystkim uczestnikom turnieju dziękuję za udział i gratuluję!
Katarzyna Szpak2
Egzamin na kartę rowerową
W roku szkolnym 2023/2024:
108 uczniów zadeklarowało chęć przystąpienia do egzaminu na kartę rowerową,
95 uczniów przystąpiło do egzaminu teoretycznego,
41 uczniów zaliczyło egzamin teoretyczny,
38 uczniów zaliczyło egzamin teoretyczny i praktyczny,
3 uczniów z przyczyn niezależnych nie przystąpiło do egzaminu praktycznego w wyznaczonym terminie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.Izabela Fidytek - Dyl
4
#LekcjaKleszczoochrony
Uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w kampanii edukacyjnej „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy” realizowanej przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Jaworznie.
Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych.
Celem kampanii jest propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, wyrabianie nawyków samokontroli po powrocie do domu ze spaceru z terenów zielonych, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze.Uczniowie obejrzeli prezentację z której dowiedzieli się jak wyglądają kleszcze, gdzie można je spotkać, jak się przed nimi chronić oraz kto i jak może bezpiecznie je usunąć. Z zaciekawieniem i zaangażowaniem pracowali na zajęciach. Rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki, samodzielnie tworzyli plakaty a na koniec utrwalili swoją wiedzę grając w grę edukacyjną.
Patrycja Mastela, Agnieszka Walicka
11
Dzień Dziecka w klasie 6b
Dzień Dziecka na sportowo w klasie 6b.
W tym roku klasa postawiła na integrację nad Zalewem Sosina.
Nie zabrakło aktywnych form rekreacji jak plażówka, rugby, frisby. Zapachniało WAKACJAMI :-)
Anna Patucha
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Dzieło Sztuki-Kopia"
Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Adama Mickiewicza w Jaworznie.
Przepiękne prace powstały na zajęciach plastycznych, w szkolnej świetlicy, a także w domowym zaciszu.
Nagrody i wyróżnienia otrzymało 8 uczniów z naszej szkoły:
Klasy I-III :
I miejsce – Aleksandra Górecka SP nr 3, Liliana Kolarz SP nr 15
II miejsce – Hanna Czech SP nr 4, Wojciech Adamski SP nr 16
III miejsce – Szymon Zapiór SP nr 16, Sara Florek SP nr 16
Wyróżnienia: Zofia Kurdziel SP nr 15, Hanna Łacina SP nr 16,
Maja Kurek SP nr 16, Maria Ociesa SP nr 16
SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!
Izabela Fidytek - Dyl
26
Wycieczka klas 3 do JuraParku w Krasiejowie
29 maja uczniowie klas 3 wybrali się na wycieczkę edukacyjną do JuraParku w Krasiejowie. Pierwszą atrakcją wycieczki był Tunel Czasu. Uczniowie zostali zaproszeni w podróż poprzez dzieje naszej planety na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel. Po pełnej wrażeń podróży udaliśmy się na spacer po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. Wzdłuż trasy rozmieszczone zostały rekonstrukcje dinozaurów oraz liczne plansze edukacyjne. Zwiedziliśmy także Pawilon Paleontologiczny, gdzie pod szklaną powierzchnią znajdują się różne skamieniałości.
Następnie wzięliśmy udział w warsztatach paleontologicznych, podczas których każdy miał okazję wcielić się w rolę paleontologa i z mini wykopalisk wydobyć szczątki dinozaurów.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie poznaliśmy naszych najstarszych przodków oraz poszczególne etapy ewolucji człowieka.Piękna pogoda oraz radosny nastrój towarzyszył wszystkim przez całą wycieczkę, a gigantyczny plac zabaw zapewnił na koniec sporą dawkę świetnej zabawy i emocji.
Agnieszka Walicka, Patrycja Mastela
7
Wycieczka do Krakowa
W dniu 24 maja 2024 roku uczniowie klas 5a i 5b razem z opiekunami wyruszyli autokarem na wycieczkę do Krakowa. Program wyjazdu był bardzo interesujący i wszyscy niecierpliwie w czasie drogi oczekiwali na dojazd do celu.
Po dotarciu na miejsce przeszliśmy przez Bramę Floriańską, wzdłuż Barbakanu i dotarliśmy na Rynek z Ratuszem, gdzie podziwiając Kościół Mariacki i bratając się z krakowskimi gołębiami oczekiwaliśmy na wejście do Podziemi rynku głównego. Tam dzieląc się na dwie grupy razem z przewodnikami przeszliśmy na głębokość kilku metrów pod ziemią, gdzie kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości dawnej stolicy Polski. Przechodząc przez kurtynę światła weszliśmy do miejsca, w którym mogliśmy zobaczyć ślady wielowiekowej historii. Ten swego rodzaju rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2, wywarł na nas ogromne wrażenie. Pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami dawnego miasta znajdowały się różnorodne interaktywne wystawy, hologramy, multimedialne ekrany. Można było podziwiać średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, gliniane naczynia czy figurki oraz groty tatarskich strzał. Na ekspozycji oglądaliśmy oryginalne fundamenty chat z przełomu XII I XIII wieku, a także rekonstrukcje warsztatu złotnika czy kowala z tamtych czasów. W trakcie tej wyjątkowej wędrówki śladami dawnych mieszczan towarzyszyły nam odgłosy tamtej epoki. Mogliśmy też w małej salce teatralnej zobaczyć przedstawienie legendy o powstaniu miasta. A wszystko to znajduje się pod Sukiennicami, rozpoznawalnym dla każdego Polaka miejscu, gdzie kupowaliśmy pamiątki z wycieczki.
Mimo tak wielu wrażeń to nie był koniec naszego pobytu w Krakowie. Czekały na nas jeszcze warsztaty w Manufakturze cukierków. Podczas ich trwania wszyscy mieli okazję zobaczenia pokazu produkcji słodyczy, własnoręcznego wykonania lizaków i cukierków oraz ich degustacji. Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Młodego Karmelarza oraz paczkę cukierków.
Po takiej dawce interesujących miejsc wracaliśmy pełni niezapomnianych chwil do Jaworzna. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, aby też pojechali tam bo naprawdę warto.
kierownik wyjazdu G.Sionkowska
11
XX Rajd Szkoły "Szlakiem Jaskiniowców” po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli XX Rajdzie Szkoły, który odbył się 13 i 17 maja 2024 r. W poniedziałek na Rajd wyruszyli uczniowie z klas 4, 5, 6 i 7, a w piątek uczniowie z klas 1, 2, 3 i 8. Trasa tegorocznego Rajdu wiodła przez urocze tereny Jury Krakowsko - Częstochowskiej: ruiny Zamku Pilcza w Smoleniu, Dolinę Wodącą, Zegarowe Skały i Grodzisko Pańskie, które zdobywali uczniowie ze starszej grupy. Ostatnim przystankiem na trasie Rajdu była Pustynia Błędowska.
Agnieszka Liszka
27
Wycieczka w Sudety
W dniach od 20 do 21 maja 2024r. uczniowie z klas siódmych i ósmych uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce szkolnej w Sudety.
W pierwszym dniu uczestnicy wycieczki wędrowali na Szczeliniec Wielki (919 m. n. p. m.) - najwyższy szczyt Gór Stołowych i przechodzili przez labirynt ścieżek wijących się pomiędzy skalnymi formacjami w Błędnych Skałach.
Po dość wyczerpującej górskiej wędrówce siły strudzonych turystów zostały szybko zregenerowane, dzięki smacznej obiadokolacji w Dworku Galosa w Stroniu Śląskim, który był miejscem zakwaterowania wycieczki. Wielu uczniów kolejny przypływ energii wykorzystało w tańcu podczas dyskoteki z udziałem didżeja, która odbyła się jeszcze przed ciszą nocną.W drugim dniu po obfitym i smacznym śniadaniu uczestnicy wycieczki wyruszyli do Kletna, gdzie zwiedzili Jaskinię Niedźwiedzią - najdłuższą jaskinię w Sudetach, która zachwyca bogactwem szaty naciekowej oraz byłą Kopalnię Uranu. W drodze powrotnej był jeszcze postój na pyszny obiadek.
Dwa dni wycieczki upłynęły szybko i ciekawie, przy wspaniałej pogodzie i w miłej atmosferze.
A. Liszka
Wycieczka klas sportowych do Wrocławia
Początkiem maja klasy sportowe 4b, 5b, 6b wybrały się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. W planie wyjazdu było fabularne zwiedzanie miasta. Uczestnicy wycieczki wcielili się w rolę detektywów na tropie histoii Wrocławia. Nie zabrakło aktywności fizycznej - wizyty w Parku Wodnym. Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Starego Miasta, a popołudnie spędziliśmy w Afrykarium oraz ZOO.
Aneta Banasik, Wojciech Gryc, Mirosław Olekszak, Anna Patucha
3
Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja
W dniu 3.05.2024 jak co roku nasza szkoła włączyła się w miejskie obchody związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 od Mszy Świętej w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Następnie jaworznianie wraz z przedstawicielami władz miasta, orkiestrą i pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się dalsze miejskie uroczystości. Wygłoszone zostało okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Pana Pawła Silberta.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie - przedstawiciele pocztu sztandarowego – Paulina, Natalia i Grzegorz z kl. 8b oraz Pani Dyrektor Beata Wiktor, która na koniec wraz z innymi przedstawicielami, złożyła pod pomnikiem kwiaty.
Patrycja Mastela
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 5
Prelekcje Funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji "Odpowiedzialność karna nieletnich"
W roku szkolnym 2023/2024 odbył się cykl spotkań dla wszystkich uczniów z klas 4-8 z funkcjonariuszami KMP w Jaworznie. Prelekcje odbyły się w dniach: 23 października 2023, 14 marca 2024, 4 kwietnia 2024 oraz 7 maja 2024 roku, a ich tematem przewodnim była "Odpowiedzialność karna nieletnich”.
Funkcjonariusze omówili kim jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Wytłumaczyli, co oznacza określenie czyn karalny. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci poinformowali również uczestników spotkań czym jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Funkcjonariusze podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości. Zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i poza jej granicami.
Celem głównym przeprowadzonych prelekcji było zwiększenie świadomości uczniów o odpowiedzialności za swoje czyny, w tym stosowania cyberprzemocy wobec innych uczniów oraz rozpowszechniania niewłaściwych treści, zdjęć czy filmów.
Marta Jelonek – pedagog szkolny, pedagog specjalny
Katarzyna Sarga – psycholog szkolny
1
Miejski konkurs plastyczny "Fonoholizm – mój wybór"
W marcu 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworznie zorganizowała konkurs plastyczny pod tytułem "Fonoholizm – mój wybór”. Zadaniem uczniów klas starszych było wykonanie pracy plastycznej w formie ulotki o tematyce obejmującej zagadnienia dotyczące fonoholizmu, zagrożeń wynikających z korzystania z dostępności Internetu w telefonie, objawach fonoholizmu, promowanie postaw społecznych sprzyjających życiu bez nałogów, jak również informacji gdzie można szukać pomocy.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie i odnieśli sukcesy:
I miejsce – Michał (kl. 7)
III miejsce – Grzegorz (kl 6)
wyróżnienie – Pola (kl. 4)
wyróżnienie – Maja (kl. 7)
Ogromnie gratulujemy laureatom konkursu oraz wyróżnionym uczennicom!
Marta Jelonek
pedagog szkolny
Konkurs plastyczny "Jestem bezpieczny w sieci"
Uczniowie Naszej Szkoły już od klasy pierwszej biorą udział w licznych konkursach organizowanych na terenie szkoły, a także poza nią. W kwietniu 2024 roku Śląski Kurator Oświaty zorganizował konkurs plastyczny pod tytułem „Jestem bezpieczny w sieci...” Konkurs został ogłoszony w ramach Kampanii "Bezpieczny cyfrowy świat”.
Uczniowie z klas 1 - 3 wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne. Zadaniem uczniów było wykonanie indywidualnie pracy konkursowej broszury lub ulotki o dowolnym kształcie. Prace plastyczne mają zachęcać do bezpiecznego korzystania z Internetu i upowszechniać informacje na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z sieci.
Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu.
Marta Jelonek
pedagog szkolny11
Wojewódzki Konkurs Pocztów Sztandarowych
W środę, 17. kwietnia, wzięliśmy udział w VIII Wojewódzkim Konkursie Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Mikołaj Przywała, Natalia i Paulina Koziarz oraz Mateusz Kulpa (w konkursie wiedzy o polskich symbolach narodowych) – wszyscy uczniowie z klasy 8b.
Konkurs rozpoczął się na rynku w Jaworznie o godz. 10.00 kiedy to zaprezentowały się wszystkie poczty sztandarowe ze szkół z Jaworzna i innych śląskich miast. Następnie wszyscy przemaszerowali do hali MCKiS. Tam odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia zmagań konkursowych. Uczniowie zostali zapoznani jakie zadania będą musieli wykonać i jakie elementy musztry będą oceniane. O godz. 12.00 rozpoczęły się zmagania.
Rywalizowało ponad 30 pocztów sztandarowych podzielonych na dwie grupy: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe (w tym klasy mundurowe). Było mnóstwo emocji i nerwów, bo jury było bardzo surowe i oceniało pokazy zgodnie z regulaminem.
Niestety, tym razem nie osiągnęliśmy sukcesu ale nabyte doświadczenia są bezcenne.
Robert Szafran
Artykuł i fotorelacja na stronie jaworzno.pl (link do strony)
Koncert uczniów Szkoły Muzycznej
- 9
Konkurs Szachowy Szkół Podstawowych
Dnia 9 kwietnia odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki pierwszy - ale jak zapewnili organizatorzy nie ostatni - Konkurs Szachowy Szkół Podstawowych. Celem imprezy było popularyzowanie gry w szachy wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie umiejętności oraz integrowanie uczniów jaworznickich szkół.
Zawody zostały rozegrane w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund, po 10 minut na partię dla każdego zawodnika.
Naszą szkołę reprezentowali Krzysztof z klasy 7c oraz Piotr z klasy 3b. Rywalizacja była bardzo zacięta, wszyscy zawodnicy walczyli w pocie czoła o zwycięstwo. Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie w rywalizacji i choć żaden z chłopców nie zajął miejsca na przysłowiowym "pudle", obaj znaleźli się w czołówce punktowej. Wielkie gratulacje dla naszych reprezentantów.Katarzyna Szpak
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez państwa członkowskie ONZ w 2008 roku.
Nasza Szkoła również włączyła się aktywnie w obchody tego dnia, które przypadły na 3 kwietnia 2024 r. Cała społeczność szkolna została poproszona o ubranie się na niebiesko, bowiem ten kolor symbolizuje znak solidarności z osobami w spektrum. Również w tym dniu podczas przerw, nie usłyszeliśmy dzwonków, gdyż osoby w spektrum mogą cechować się nadwrażliwością słuchową. Aby szerzej zapoznać uczniów z tematyką autyzmu wychowawcy, ale również pedagog specjalny i psycholog szkolny przeprowadzili lekcje na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, wykonywali prace plastyczne, przygotowywali gazetkę ścienną, wycinali serduszka i motyle w kolorze niebieskim, które następnie przywieszali na szkolnym korytarzu.
Autyzm to inny sposób funkcjonowania mózgu. Z roku na rok przybywa osób z diagnozą autyzmu. Bądźmy zatem empatyczni i uważni na drugiego człowieka.
Joanna Orzechowska
6
Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie!
Świetlica szkolna jak co roku zorganizowała konkurs na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 1-8. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli naszej szkoły wybrała najpiękniejsze prace w dwóch kategoriach.
Spośród klas 1-3 zwycięzcami okazali się:
I miejsce: Oliwier Jabłoński kl. 1b
II miejsce: Sara Florek kl. 1b
III miejsce: Wojciech Adamski kl. 2aW kategorii klas 4-8 wyniki prezentują się następująco:
I miejsce: Wojciech Kramarz kl. 6a
II miejsce: Oliwia Bryła kl. 5a
III miejsce: Gracjan Biskup kl. 7cDziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy.
Wszystkie prace konkursowe zostały przekazane na szkolny Wielkanocny Jarmark.
W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy wsparli świąteczny jarmark w naszej szkole. Wasza obecność i postawa są bezcenne i godne naśladowania.Wybrane prace wraz z wielkanocnymi kartkami pełnymi życzeń od uczniów zostały przekazane do Hospicjum im. Św. Brata Alberta w Jaworznie.
Dziękujemy Wszystkim uczniom i uczennicom, którzy zaangażowali się i pomagali podczas trwania jarmarku.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ
Izabela Fidytek – Dyl6
Koncert wielkanocny
- 16
Zabawa karnawałowa w klasach 1-3
Po ciężkiej pracy w I półroczu nauki uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabaw karnawałowych, które odbyły się w klasach 1-3 w piątek – 26 stycznia 2024 roku.
Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sale lekcyjne wyglądały inaczej niż zwykle – zamieniły się w prawdziwe sale balowe. Udekorowane kolorowymi balonami, serpentynami, kokardami zachęcały do szalonej zabawy. Dzieci bawiły się przy pysznych przekąskach.
W szkole zaroiło się od różnych postaci z bajek i nie tylko. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet zdumienie. Wszyscy bawili się znakomicie!Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I półroczu nauki. Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku!
Agnieszka Walicka
Koncert kolęd i pastorałek - Dzień Babci i Dziadka
W zimowy, styczniowy wieczór uczniowie klas 1-3 zaprosili Babcie i Dziadków na wspólne kolędowanie. Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, która w tym dniu zmieniła się w bożonarodzeniową stajenkę oraz galerię portretów malowanych rękami małych artystów. Zaproszonych gości przywitały Pani Dyrektor Beata Wiktor i s. Danuta. Uczniowie śpiewali, grali kolędy i pastorałki. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd. Na zakończenie po głośnym odśpiewaniu piosenki "Sto lat" wszystkie wnuki ruszyły z uściskami i życzeniami do swoich Babć i Dziadków. Specjalną atrakcją wieczoru była możliwość zrobienia sobie pamiątkowego filmiku w fotobudce.
Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie i życzymy jeszcze wielu wzruszeń, dumy ze swych kochanych wnucząt i samych pozytywnych chwil w życiu.
Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej
15
Koncert kolęd i pastorałek
- 15
Kiermasz bożonarodzeniowy
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie!
W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy w ten środowy wieczór zaszczycili swą obecnością i wsparli świąteczny kiermasz w naszej szkole. Wasza obecność i postawa są bezcenne i godne naśladowania.Świetlica szkolna jak co roku zorganizowała konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową wykonaną samodzielnie. W konkursie wzięło udział 44 uczniów z klas 1-8. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli naszej szkoły wybrała najpiękniejsze prace w dwóch kategoriach.
Spośród klas 1-3 zwycięzcami okazali się:
1 miejsce: Sara Florek kl. 1b
2 miejsce: Jowita Jochymek kl. 1a
2 miejsce: Kacper Byrczek kl. 1a
3 miejsce: Oliwier Gogola kl. 2a
wyróźnienia: Oliwia Gurgul kl. 1b oraz Zofia Zubel kl. 2bW kategorii klas 4-8 wyniki prezentują się następująco:
1 miejsce: Stanisław Kędroń kl. 4b
2 miejsce: Iga Butowicz kl. 4b
3 miejsce: Karol Kapłoniak kl. 4a
wyróźnienia: Pola Frączek kl. 4b oraz Emilia Musielok kl. 6bDziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy.
Wszystkie prace konkursowe zostały przekazane na szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy.
Wybrane prace zostały przekazane do Hospicjum im. Św. Brata Alberta w Jaworznie.Dziękujemy Wszystkim uczniom i uczennicom, którzy zaangażowali się i pomagali podczas trwania kiermaszu.
Wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom życzymy Wspaniałych, Zdrowych, Radosnych Świąt!
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ
Izabela Fidytek – Dyl
Życzenia dla Seniora
Wolontariusze i uczniowie klas 4 z naszej szkoły jak co roku złożyli życzenia Seniorom z Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie. Przygotowane przez nich kartki oraz drobny własnoręcznie wykonany upominek sprawił ogromną radość pensjonariuszom.
Agnieszka Kaźmierczyk
Mikołajki
- 12
Wycieczka uczniów klas 1-3 do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie
5 grudnia wszyscy uczniowie klas 1-3 z okazji mikołajek wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, na spektakl pt. ,,Pasterka i Kominiarczyk”. Uczniowie spotkali tam gościa specjalnego - Świętego Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty.
Agnieszka Walicka
2
Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości
Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony jest od 1995 roku w dniu 16 listopada. Dzień ten jest świętem szacunku, akceptacji inności i uznania różnorodności kultur na świecie.
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości - dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość.
W związku z tym w dniach od 14 do 21 listopada 2023 roku obchodziliśmy w Naszej Szkole Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody. W przygotowania zaangażowani zostali członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Wolontariatu. W każdej klasie odbyły się lekcje wychowawcze związane z tematem tolerancji i życzliwości prowadzone przez wychowawców, ale także pedagoga i psychologa szkolnego. Uczniowie mieli okazję: rozmawiać na temat tolerancji i życzliwości, oglądać filmy edukacyjne, tworzyć indywidualne prace plastyczne, grupowe plakaty, drzewa tolerancji i życzliwości, rozwiązywać i przygotowywać krzyżówki, karty pracy, wykonywać gazetki tematyczne w swoich pracowniach lekcyjnych i wiele innych.
Tydzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób - kolegów, koleżanek. Celem inicjatywy było kształtowanie postaw: tolerancji, szacunku, akceptacji, empatii i życzliwości.
Marta Jelonek
17
Wycieczka do Zakładu Górniczego "Janina" w Libiążu
27 listopada klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Sztolni w Zakładzie Górniczym „Janina” w Libiążu.
Sztolnia w ZG "Janina" to namiastka warunków pracy, które panują pod ziemią. Dzieci mogły zapoznać się z podstawowymi elementami procesu wydobywczego, m.in. przodkiem robót przygotowawczych wyposażonym w kombajn chodnikowy i zobaczyć, jak wygląda ściana wydobywcza. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na kolejkę osobową górniczego przewozu dołowego oraz kolejkę szynową podwieszaną.
Ciekawostkę było również miejsce, w którym znajdowały się manekiny ubrane w stroje robocze i prezentowane na nich środki ochrony indywidualnej. Dodatkowo zobaczyć można było kolekcję mundurów,szpady górnicze, kolekcję kufli oraz fotografie historyczne, obrazujące zmiany zachodzące w zakładzie.Agnieszka Walicka
Interaktywny pokaz popularnonaukowy
- 17
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych państwowych świąt. Z tej okazji jak co roku, nasza szkoła włączyła się w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości, upamiętniające 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się o godz. 9:00 od mszy świętej w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Następnie jaworznianie wraz z przedstawicielami władz miasta, orkiestrą, pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się dalsze miejskie uroczystości. Wygłoszone zostało okolicznościowe przemówienie pana Prezydenta Miasta Pawła Silberta.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie - przedstawiciele pocztu sztandarowego – Paulina Koziarz, Natalia Koziarz i Mikołaj Przywała z kl. 8b oraz pani dyrektor Beata Wiktor, która na koniec, wraz z innymi przedstawicielami, złożyła pod pomnikiem kwiaty.
Agnieszka Walicka
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W dniu 10 listopada, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Wszyscy przyszli odświętnie ubrani. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Wiersze polskich poetów opowiadające historię sprzed lat, recytowali uczniowie klasy 5a. Pieśni o tematyce patriotycznej śpiewał szkolny chór. Perfekcyjnie prowadzącymi tą wyjątkową uroczystość byli: uczeń klasy 7b - Alan Ptak, a towarzyszyła mu uczennica klasy 5a - Kinga Gajewska. Z zapartym tchem obecni wysłuchali zagranego na oboju przez Kacpra Dudę z 5a, utworu "Rozkwitały pąki białych róż”. Następnie głos zabrała p. dyrektor Beata Wiktor nawiązując do tej wyjątkowej rocznicy. Na zakończenie zaprosiła wszystkich chętnych, aby wzięli udział w obchodach tego Święta w sobotę, 11 listopada, na terenie naszego miasta. W tym m.in. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny.
Grażyna Sionkowska
8
Wycieczka uczniów klas siódmych do Mosznej i Krasiejowa
17 października 2023 r. 51 uczniów z klasy 7a, 7b i 7c uczestniczyło w wycieczce do Zamku w Mosznej i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.
Zamek w Mosznej i otaczający go park z wyjątkową - „tańczącą” fontanną oraz trzystuletnimi dębami, zachwyca zwiedzających. Zamek słynie z obecności 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń. W latach 1866 - 1945 pałac był rezydencją śląskiego rodu Tiele - Wincklerów, potentatów przemysłowych. Podczas zwiedzania zamku trasą edukacyjną „Dotyk Historii” uczestnicy wycieczki mogli nie tylko podziwiać piękne, historyczne wnętrza ale także mieli okazję posłuchać barwnej opowieści o historii zwiedzanych komnat i ich mieszkańcach. Z użyciem bezpiecznej broni i pod okiem instruktorów, uczniowie mogli poczuć dreszczyk emocji próbując walki na miecze i strzelania z łuku. Niepowtarzalną atmosferę pomogły stworzyć stylizowane historyczne stroje, które mogli przyodziać zwiedzający. Korzystając ze wzornika pisma gotyckiego uczniowie podpisywali się na pamiątkowym certyfikacie.
Wizyta uczniów w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie była ciekawą podróżą przez historię rozwoju cywilizacji począwszy od milionów lat przed nasza erą, aż po czasy współczesne. Multimedialne wystawy przenosiły zwiedzających w czasie, w podróż po kolejnych etapach ewolucji człowieka.
Oba miejsca choć tak bardzo różne, dostarczyły uczniom fascynujących emocji i pozwoliły poczuć atmosferę odległych czasów.
Agnieszka Liszka
12
Warsztaty "Jestem, czuję, akceptuję"
Klasa 4b wzięła udział w warsztatach "Jestem, czuję, akceptuję" organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Prowadząca - Katarzyna Pokuta rozmawiała z młodymi ludźmi o wzajemnym szacunku, radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Uczniowie wykonali także słoiki dobrych myśli.
Agnieszka Kaźmierczyk
Prelekcje Policji w ramach akcji informacyjno - edukacyjnych
W dniach 12 i 23 października 2023 roku odbyły się spotkania uczniów klas pierwszych i trzecich z pracownikami Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Funkcjonariusze przeprowadzili prelekcje w ramach akcji informacyjno - edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Świeć przykładem - noś odblaski”.
W czasie prelekcji funkcjonariusze uczyli naszych najmłodszych m.in.:
- jakie są podstawowe zasady ruchu drogowego,
- jak bezpiecznie poruszać się po drogach,
- jak należy zachowywać się w drodze do i ze szkoły, na chodniku, na „pasach”,
- jak swobodnie poruszać się po drodze, tak, aby nikomu nie stała się krzywda,
- jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych,
- jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, hulajnodze,
- jak bezpiecznie należy przechodzić przez jezdnię,
- co oznaczają poszczególne barwy sygnalizacji świetlnej itd.
Nasi Milusińscy w czasie spotkań byli bardzo zaciekawieni i aktywni, zadawali mnóstwo pytań. Na zakończenie spotkań Policjanci przekazali uczniom naszej szkoły opaski odblaskowe oraz policyjne plany lekcji.
Ogromne podziękowania dla funkcjonariuszy Policji Panów: st. sierż. Doriana Mitas, asp. Michała Dutka i mł. asp. Marcina Pietras za zaangażowanie w przeprowadzenie ciekawych prelekcji związanych z bezpieczeństwem dla uczniów SP nr 16 w Jaworznie.
Marta Jelonek
2
Spotkanie wolontariuszy z pensjonariuszami jaworznickiego Domu Opieki Społecznej
Wolontariusze SP16 rozpoczęli kolejny cykl spotkań z pensjonariuszami jaworznickiego Domu Opieki Społecznej. Rozmowy, wspólne gry, dużo uśmiechu - tak można podsumować pierwszą (po przerwie wakacyjnej) wizytę w placówce.
Agnieszka Kaźmierczyk
2
Światowy Dzień Mycia Rąk
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk, którego celem jest uświadamianie dzieciom jak ważne jest właściwe mycie rąk. We wszystkich klasach 1-3 odbyły się rozmowy na temat bakterii, wirusów i zarazków, które mogą się przedostać do organizmu poprzez brudne ręce. Omówiony został schemat mycia rąk, pielęgniarka szkolna zademonstrowała jak należy właściwie myć ręce, a uczniowie odbyli także ćwiczenia praktyczne w tym zakresie. Przeprowadzone zostały doświadczenia, powstały ciekawe prace plastyczne zachęcające do mycia rąk oraz przedstawiające wirusy i bakterie znajdujące się na naszych dłoniach. Wszyscy uczniowie aktywnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się w obchody Światowego Dnia Mycia Rąk.
Katarzyna Szpak
3
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 16 w Jaworznie był świętem wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły. Podczas uroczystej akademii uczniowie klasy 5b i 7a zaprosili na ciekawy program artystyczny, który sprawił nauczycielom wiele radości.
Piękne życzenia popłynęły do nauczycieli, dyrekcji oraz pracowników szkoły w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, czyli święta wszystkich pracowników oświaty. Z racji tego, że w 2023 roku 14 października wypada w sobotę, to właśnie w piątek 13 października wierszem, piosenką i tańcem razem świętowaliśmy. Scenariusz akademii przygotowała pani K. Lutecka i pani B. Mruk, natomiast występy szkolnego chóru przygotowała pani M. Wojciechowska i pani N. Dziacko.
Katarzyna Lutecka
14
Wycieczka do Teatru Groteska w Krakowie uczniów klas 4
10 października uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawcami i opiekunami obejrzeli spektakl teatralny „Detektyw Pozytywka” na podstawie prozy Grzegorza Kasdepke. Wyjazd do Teatru Groteska w Krakowie połączony został ze spacerem po mieście. Uczniowie obejrzeli Barbakan, przeszli Bramą Floriańską na Rynek Główny, podziwiali Bazylikę Mariacką oraz zabytkowe Sukiennice.
Agnieszka Kaźmierczyk
Wycieczka do Planetarium w Chorzowie uczniów klas 3
W dniu 04.10.2023 uczniowie klasy 3a i 3b uczestniczyli w wycieczce do Planetarium w Chorzowie.
Mieliśmy okazję odbyć fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Planetarium zamieniło się w statek kosmiczny, a naszym pilotem i przewodnikiem był sam Mikołaj Kopernik! Z okien statku kosmicznego oglądaliśmy planety, gwiazdy i inne ciała niebieskie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się także, co można zobaczyć na niebie, gdy Słońce idzie spać, czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem oraz dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu. To była naprawdę niesamowita wyprawa!
Agnieszka Walicka, Patrycja Mastela
Mirów - szkoła przetrwania
2 października uczniowie klas sportowych wzięli udział w zajęciach z dziedziny survivalu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jak przetrwać w trudnych warunkach na łonie przyrody. Nauczyli się jak krzesać ogień za pomocą krzesiwa i darów lasu, zdobyć wodę, nie zgubić się w lesie oraz jak zbudować schronienie. Przeszli również kurs wiązania prostych węzłów. Cały wyjazd zakończył się ogniskiem.
Anna Patucha
5
Dzień chłopaka
Dzień chłopaka w tym roku aktywnie i smacznie. 29 września uczniowie klasy 5b i 6b wzięli udział w warsztatach robienia pizzy. Rodowity Włoch pokazywał uczniom jak przygotować idealne ciasto. Wiele ciekawostek, miła atmosfera i pyszna, gorąca pizza !!!
Czy mogło być lepiej?
Anna Patucha
3
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
4 września uczniowie z klasy 2a i 2b przywitali pierwszoklasistów podczas uroczystego apelu z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po części artystycznej odbyło się uroczyste ślubowanie, a Pani dyrektor Beata Wiktor dokonała pasowania, przyjmując uczniów w poczet uczniów naszej szkoły. W tym wyjątkowym dniu uczniom klas pierwszych towarzyszyli rodzice i dziadkowie, nie obyło się bez wzruszeń i pamiątkowych zdjęć. Ślubowanie i pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń każdego ucznia. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki.
Katarzyna Szpak