• Informacje dla rodziców uczniów klas 1

• Kartę profilaktycznego badania lekarskiego 6-latka należy dostarczyć do sekretariatu przed rozpoczęciem nauki w szkole. W przypadku niewykonania badania w terminie, testy przesiewowe wykonuje się w klasie 1 szkoły podstawowej.

Podczas przygotowania do bilansu realizowane są testy do wykrywania zaburzeń:

• rozwoju fizycznego – pomiary: wysokości i masy ciała, w tym określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI),
          • układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa, zniekształceń statycznych kończyn dolnych,
          • w kierunku zeza (Cover test, test Hirschberga),
          • słuchu (badanie orientacyjne szeptem),
          • ciśnienia tętniczego krwi.

Planowany czas wykonywania badań u dzieci w klasie 1, u których nie wykonano bilansu 6-latka, to październik.

Uczeń po badaniu przesiewowym otrzyma kartę bilansową, wypełnioną przez pielęgniarkę. Rodzic, bądź opiekun prawny, wypełnia cz. 1 karty bilansowej i udaje się z dzieckiem do lekarza w przychodni, do którego dziecko jest zapisane (lekarz wypełnia pkt 4).

Po bilansie, proszę o zwrot karty do wychowawcy lub pielęgniarki szkolnej w terminie 30 dni od dnia wydania karty bilansowej dziecku. W przypadku ustalenia późniejszego terminu, proszę o informację do pielęgniarki szkolnej lub wychowawcy.

• Zapobieganie zadławieniom dzieci

• Plakat "Zapobieganie zadławieniom" (plik PDF)

• Informacje dla rodziców uczniów klas 3

• Podczas przygotowania do bilansu ucznia klasy 3 realizowane są testy do wykrywania zaburzeń:

• układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa,
          • widzenia barw,
          • ciśnienia tętniczego krwi.

Planowany czas przygotowania do badania bilansowego ucznia klasy 3, to styczeń.

Uczeń po badaniu przesiewowym otrzyma kartę bilansową, wypełnioną przez wychowawcę i pielęgniarkę. Rodzic, bądź opiekun prawny, wypełnia cz. 1 karty bilansowej i udaje się z dzieckiem do lekarza w przychodni, do którego dziecko jest zapisane (lekarz wypełnia pkt 4).

• Informacje dla rodziców uczniów klas 5

• Testy przesiewowe do wykrywania zaburzeń:

• układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa,
          • ciśnienia tętniczego krwi.

Uczniowie klas 5 mają wykonywane badania przesiewowe, po których nie ma badań bilansowych.

Badania te służą weryfikacji problemów zdrowotnych, szkolnych i społecznych. Niektórzy uczniowie, w przypadku wyniku testu poza granicami normy, otrzymują skierowania na badania do lek.POZ, który może zlecić dalszą diagnostykę. Proszę o zwrot wydanych skierowań do 30 dni od wydania, z potwierdzeniem badania (na odwrocie skierowania) przez lekarza rodzinnego, oraz, w przypadku dalszej diagnostyki, także przez lekarza specjalistę.

Planowany czas wykonywania testów przesiewowych ucznia klasy 5, to marzec.

• Informacje dla rodziców uczniów klas 7

• Podczas przygotowania do bilansu ucznia klasy VII realizowane są testy do wykrywania zaburzeń:

• układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupa i nadmiernej kifozy piersiowej,
          • słuchu (badanie orientacyjne szeptem),
          • ciśnienia tętniczego krwi.

Planowany czas wykonywania badań u uczniów klasy 7 to listopad.