• Kreatywne prace plastyczne

• "Kreatywne prace plastyczne" to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny, którego głównym celem jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie całościowego rozwoju uczniów poprzez działania plastyczne.

Uczniowie w świetlicy w ramach kreatywnych prac plastycznych, jakie tworzą zgodnie z regulaminem projektu, poznają różnorodne, proekologiczne i niekonwencjonalne techniki plastyczne. Zaś zadania plastyczne realizowanie przez wychowanków świetlicy wspierają rozwój uczniów, spostrzegawczość, pamięć, wyobraźnię i kreatywność. Działania te mogą stanowić również formę arteterapii i profilaktyki zdrowia psychicznego.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. 4-8 i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/24 (p. 6 i 8).

Oficjalny plakat projektu (plik PDF)

Działania w ramach projektu w roku szkolnym 2023/2024 (plik PDF)

Działania w ramach projektu w roku szkolnym 2023/2024 (plik MP4)

Patronatami projektu w roku szkolnym 2023/2024 zostali:

patronat honorowy:
          Grupa wydawnicza "Harmonia",
          Perfectus - niepubliczna placówka doskonalenia nauczycieli

patronat medialny:
          Pedagogika specjalna -  portal dla nauczycieli,
          Szkoła podstawowa - portal dla nauczycieli,

autorka projektu:
          Beata Grzeszczuk-Nędza - kreatywne prace plastyczne - najpopularniejszy edukacyjny blog plastyczny dla nauczycieli, pedagogów i terapeutów (link do strony).

Projekt uczy dzieci różnorodnych technik plastycznych, rozwija ich talent i kreatywność oraz wskazuje jak w ekologiczny, oszczędny sposób wykorzystywać materiał plastyczny i używać recyklingu w tworzeniu prac.

Wyróżnione prace wychowanków świetlicy, autorka projektu  umieszcza w comiesięcznych  galeriach  na swojej stronie internetowej (link do strony).

Projekt w świetlicy realizowany jest od września do maja przez nauczycieli: Magdalenę Habowską-Madrak i Ewę Zyzańską.