• I pórocze roku szkolnego 2023/2024

        • Na zajęciach koła informatycznego uczniowie zapoznali się z aplikacją do projektowania modeli 3D - Tinkercad. Uczniowie zostali dołączeni do wirtualnej klasy i w ciągu najbliższych tygodni mają za zadanie zaprojektować ciekawe modele 3D, które następnie zostaną wydrukowane za pomocą drukarki 3D. Praca nad modelami może być realizowana zarówno w szkole, jak i w domu.

          Kolejna tematyka zajęć dotyczy programowania mikrokontrolerów wchodzących w skład zestawów BeCreo. Uczniowie za pomocą mikrokontrolerów sterowali pracą kolorowych diod LED i brzęczyków, które wydawały różne dźwięki.

          Na zajęciach języka angielskiego i informatyki bardzo często wykorzystywany jest przez uczniów monitor interaktywny, który między innymi służy do nauki programowania i wynonywania interaktywnych ćwiczeń z gramatyki i słownictwa języka angielskiego.

          Damian Adamek

           

          Uczniowie klasy 2b podczas zajęć edukacji informatycznej kodowali na wirtualnej macie edukacyjnej. Do tego celu wykorzystaliśmy Wirtualną matę - aplikację udostępnioną na stronie uczymydzieciprogramowac.pl. Dzieci wspólnie czytały kod i kolorowały poszczególne pola na monitorze interaktywnym, tworząc kolorowe obrazki: motyla, drzewo, pieska czy koalę. Taka forma kodowania przyniosła wszystkim wiele radości i z relacji dzieci wynika, że była dużo atrakcyjniejsza od kodowania na papierze.

          Uczniowie klasy 2b zostali wprowadzeni w świat programowania na stronie code.org. Na platformie dzieci uczyły się pisać swój kod używając bloków tzw. przeciągnij i upuść. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać łamigłówki i poprowadzić do celu postacie z bajki „Angry birds” przez coraz trudniejsze labirynty, poprzez ułożenie odpowiedniej ścieżki dla tych postaci. Niektórzy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i przeskakiwali w niesamowitym tempie kolejne poziomy, tworząc coraz bardziej skomplikowane ścieżki kodu.

          Programowanie na stronie code.org było jednocześnie wprowadzeniem do programowania robotów Blue-bot. Nasze roboty wyglądem przypominają biedronki, a programuje się je bezpośrednio na obudowie. Pierwsze zajęcia z Blue-botami miały na celu zapoznać uczniów z ich możliwościami. Dzieci za pomocą przyborów szkolnych, głównie kredek i pisaków budowały tory i labirynty z przeszkodami, które następnie miały pokonać nasze roboty. Nie było to jednak takie proste, ponieważ uczniowie sami później musieli odpowiednio zaprogramować je, aby bez problemu mogły przejechać przez przygotowane wcześniej labirynty. Uczniowie bawili się świetnie, a przy okazji mogli w praktyce sprawdzić zdobyte dotąd umiejętności układania kodu.

          Agnieszka Walicka

        • Wywiad z bohaterem literackim

        • W grudniu odbyły się dwie lekcje języka polskiego z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratoria przyszłości” w klasach: 7b i 5b. Uczniowie klasy 7b przeprowadzili wywiad z bohaterem literackim, jakim był Ebenezera Scrooge z lektury "Opowieść Wigilijna”. Pracowali z zaangażowaniem, a ich działania zostały nagrane w formie wideo za pomocą kamery w aparacie fotograficznym oraz głosu zarejestrowanego na dyktafonie.

          Natomiast klasa 5b zaprezentowała ulubione filmy fabularne i animowane. Uczestnicy wykonali interesujące plakaty z użyciem których przedstawili przed klasą swoich faworytów. Prezentację ułatwiło także użycie mikroportu czyli mikrofonu bezprzewodowego. Wszyscy ekscytowali się w pracą na tych zajęciach i aktywnie w nich brali udział.

          Uczestnikom ta oryginalna forma lekcji sprawiła wiele satysfakcji i zadowolenia. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali efekt swojej pracy na kamerze. Na pewno jeszcze nie raz przeprowadzimy takie zajęcia.

          Grażyna Sionkowska

        • Malowanie światłem

        • Korzystając z tego, że są najkrótsze dni w roku i szybko robi się ciemno, uczestnicy koła informatycznego z wykorzystaniem aparatu fotograficznego, statywu i kolorowych latarek malowali światłem.

          „Malowanie światłem” to sposobów robienia zdjęć, w którym aparat robi zdjęcie przez dłuższy czas, a my w tym momencie dodajemy elementy do zdjęcia w postaci odpowiedniego poruszana źródłem światła.

          Uczniowie malowali obrazy i różne ciekawe postacie za pomocą swoich latarek. Fotografowali różne przyniesione przez siebie przedmioty wraz z pięknymi świetlnymi malunkami. Na koniec sami fotografowali się pośród smug światła, które malowali inni.

          Było dużo frajdy, emocji, śmiechu i dumy z osiągniętych efektów.

          Damian Adamek

        • Programowanie robotów Photon

        • Na zajęciach koła informatycznego uczniowie zaczęli swoją przygodę z programowaniem robotów Photon. Za pomocą swoich smartfonów i odpowiedniego oprogramowania wykonywali różne logiczne zadania o coraz większym stopniu trudności, które polegały na zaprogramowaniu toru jazdy robota. Starsi uczniowie z pomocą monitora interaktywnego i oprogramowania odkrywali bardziej zaawansowane sposoby programowania w języku angielskim i z wykorzystaniem języka programowania Python do sterowania ruchem i zachowaniem robota.

          Na lekcjach informatyki uczniowie klas 4 z pomocą monitora interaktywnego i robota Photon, grali w grę "Cztery w rzędzie". Oprócz skutecznej taktyki musieli wykazać się umiejętnością wyobraźni przestrzennej, aby robot pojechał na odpowiednie pole na macie. Taka rywalizacja bardzo spodobała się czwartoklasistom, którzy z wielkim zaangażowaniem brali udział w grze.

          Damian Adamek

        • Prace ręczne

        • Na lekcjach techniki uczniowie klas piątych poznawali tajniki szycia ręcznego. Na kawałkach materiału ćwiczyli różne rodzaje ściegów. Niezbędne okazały się materiały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości - kolorowe nici i igły.

          Na zajęciach koła artystycznego uczennice klasy 5a i 5b z ogromnym zaangażowaniem tkały na  krosnach. Nie tylko krosna, ale również kolorowa włóczka została zakupiona w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Włóczka była również inspiracją do podjęcia pierwszych prób zmagania się z robótkami szydełkowymi.

          Grudzień to intensywny czas przygotowań do szkolnego świątecznego kiermaszu. Wykorzystując włóczkę zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie na kole artystycznym tworzyli piękne czapeczki, które samodzielnie czy na głowach świątecznych "skrzatów" były ciekawą ozdobą.

          Podsumowując wiedzę na temat materiałów i ich zastosowania uczniowie klas piątych na lekcjach techniki tworzyli Ekologiczne stworki. Prócz niepotrzebnych opakowań, nakrętek niezbędne okazały się narzędzia do majsterkowania oraz klej na gorąco  zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          Izabela Fidytek - Dyl

    • Logowanie