• Muzeum Auschwitz-Birkenau - 2.11.2022

• 2 listopada uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami oraz nauczycielami historii odwiedzili Muzeum w Auchwitz-Birkenau. Nie była to typowa wycieczka szkolna.

Wizyta w Auschwitz to wstrząsające przeżycie, ale każda osoba chociaż raz w życiu powinna zobaczyć obóz. Budynki, zdjęcia, opisy i przedmioty przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości oraz nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Zwiedzanie obozu to nie tylko lekcja historii, to również czas na refleksję - dlaczego do tego doszło i co zrobić, by już nigdy się nie powtórzyło.

Najlepiej oddaje to napis na Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auchwitz: "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau – 1940-1945". Napis ten umieszczony jest na 23 tablicach, w 23 językach.

Jesteśmy dumni, że nasi ósmoklasiści wykazali się bardzo dojrzałą postawa i w skupieniu oraz powadze zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Regina Skrzyńska